Jasno
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
Zvrat v prípade čurillovcov: Vyšetrovanie celý čas viedol zaujatý vyšetrovateľ
Zdielať na

Zvrat v prípade čurillovcov: Vyšetrovanie celý čas viedol zaujatý vyšetrovateľ

BRATISLAVA / Vojna v polícii pokračuje. Po zásahu inšpekcie proti policajtovi Ladislavovi Kotekovi nastal obrat aj v kauze čurillovcov. Ich vyšetrovateľa jeho nadriadený z dôvodu zaujatosti vylúčil z tejto trestnej veci. To okamžite vyvolalo vlnu reakcií najmä opozície, ktorá už plánuje odvolanie ministra vnútra.

V prípade došlo k zásadnému zvratu

V prípade vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry okolo Jána Čurillu došlo k zásadnému zvratu. Z prípadu vylúčili vyšetrovateľa Michala Kulicha pre jeho zaujatosť. Informoval o tom v utorok 7. novembra advokát čurillovcov Peter Kubina. "Včera nám bolo doručené rozhodnutie, ktorým nadriadený vyšetrovateľa Kulicha rozhodol o jeho vylúčení z trestnej veci vyšetrovateľov a operatívcov NAKA pre jeho zaujatosť pre preukázaný priateľský vzťah k poškodenej strane a naopak otvorene nepriateľský vzťah k jednému zo spoluobvinených. Toto rozhodnutie je právoplatné," informoval Kubina na sociálnej sieti.

Podľa neho to znamená, že Inšpekcia s prokuratúrou majú podľa neho veľký problém so zákonnosťou tohto trestného stíhania, ktorý si zapríčinili sami. pretože umožnili, aby vyšetrovanie realizoval zaujatý vyšetrovateľ. "O skôr podaných námietkach zaujatosti vyšetrovateľ účelovo nekonal a dozorujúci prokurátor KP Bratislava ho v tom vždy 'zakryl'," uviedol Kubina. Dodal, že nedávnou zmenou právnej kvalifikácie skutku a pripustením poškodených osôb do konania v júli tohto roka však vyšetrovateľ s prokurátorom otvorili dvere k podaniu námietky zaujatosti s ohľadom na nové okolnosti prípadu.

Obhajoba túto príležitosť využila a námietku zaujatosti podala

"O námietke najskôr rozhodol samotný vyšetrovateľ Kulich tak, že sa (podľa očakávania) nevylúčil. Proti jeho rozhodnutiu bola podaná sťažnosť, ktorej jeho bezprostredný nadriadený vyhovel a rozhodol o jeho vylúčení," informoval Kubina s tým, že pre toto trestné konanie ide o veľmi zásadný zvrat. Vylúčenie vyšetrovateľa pre zaujatosť podľa neho znamená, že policajtom NAKA vzniesol obvinenie a viac než 2 roky ich vyšetroval zaujatý vyšetrovateľ.

"Podľa § 32 ods. 5 Trestného poriadku žiadny úkon urobený vylúčenou osobou nemôže byť podkladom pre rozhodnutie v trestnom konaní. To znamená, že všetky rozhodnutia vyšetrovateľa vydané v doterajšom priebehu konania - vrátane uznesení o začatí trestného stíhania a uznesení o vznesení obvinenia - sú týmto nezákonné a musia byť v celom rozsahu zrušené," uviedol Kubina.

Doplnil, že toto v tomto istom konaní už akceptoval aj generálny prokurátor, keď vo februári 2021 zrušil vyšetrovateľom NAKA časť vznesených obvinení práve preto, že ich vzniesol zaujatý vyšetrovateľ (iný než teraz), ktorý mal byť vylúčený. "Teraz tento dôvod zrušenia dopadá aj na zvyšnú časť ich obvinení, ktoré dosiaľ trvajú," doplnil.

Podali návrh na zrušenie uznesení

Podľa zákona, zverejneného výkladového stanoviska generálneho prokurátora, súdnej judikatúry i rozhodovacej praxe generálneho prokurátora priamo v tejto trestnej veci by tak mali byť všetky uznesenia o vznesení obvinenia Jánovi Čurillovi a jeho kolegom v celom rozsahu a bezodkladne zrušené a vec by sa mala po vyše dvoch rokoch vrátiť na úplný začiatok, do štádia pred začatím trestného stíhania (teda aj pred vznesením obvinenia), priblížil Kubina. 

"Preto sme včera podali návrh na zrušenie všetkých dotknutých uznesení vydaných zaujatým vyšetrovateľom - navrhli sme teda presne to isté, čomu už generálny prokurátor v tejto istej trestnej veci raz vyhovel," uviedol Kubina.

Nerobím si ilúzie, uviedol Kubina

Kubina predpokladá, že táto udalosť vyvolá na druhej strane sporu veľa prekvapenia a nepokoja. Očakáva, že sa budú snažiť to všetkými možnými spôsobmi zvrátiť. "My vždy myslíme aj niekoľko ťahov dopredu, takže vieme, že ak toto budú chcieť zvrátiť, bude to možné len za cenu veľmi závažného porušenia zákona (v takom prípade v tejto veci už dvojnásobného), pretože na toto rozhodnutie o vylúčení vyšetrovateľa vydané jeho nadriadeným sa nevzťahuje ani dozorová právomoc prokurátora podľa § 230 Trestného poriadku a ani právomoc generálneho prokurátora podľa § 363 Trestného poriadku," priblížil Kubina, s tým, že sledujú, či prokuratúra bude rešpektovať zákon a svoje predchádzajúce rozhodnutia v tejto veci a všetky obvinenia bezodkladne zruší, alebo či sa vydá cestou porušovania zákona a prekračovania právomoci.

Mikulec vyzýva na zrušenie rozhodnutí v prípade čurillovcov

Poslanec hnutia Slovensko Roman Mikulec vyzýva na okamžité zrušenie rozhodnutí v prípade tzv. čurillovcov, ktoré vydal vyšetrovateľ Michal Kulich. Dôvodom je vylúčenie Kulicha z prípadu pre zaujatosť. Spolu s lídrom hnutia Igorom Matovičom a predsedníčkou strany Za ľudí Veronikou Remišovou odsúdili aj pondelkový (6. 11.) zásah voči zástupcovi riaditeľa jedného z odborov inšpekcie. 

"Nemôže v rámci trestného konania rozhodovať osoba, ktorá je zaujatá," vyhlásil Mikulec s odvolaním sa na rozhodnutie generálneho prokurátora v predchádzajúcej veci. Zrušené by mali byť podľa neho aj uznesenie o začatí trestného stíhania a obvinení. "Vo veci zaujatosti konal priamy nadriadený vyšetrovateľa a ak vznikli nejaké pochybnosti o zákonnosti postupu v danom konaní, bude sa tým zaoberať dozorujúci prokurátor," reagovali z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.

Pondelkový zásah mal podľa Mikulca za cieľ zastrašiť, znemožniť a zdehonestovať policajta. Dôvodom malo byť to, že použil služobné vozidlo, ktoré mal predtým povolené. Povolenie mal stratiť cez víkend. Tvrdí, že šlo o človeka, ktorý sa podieľal na vyšetrovaní nového šéfa inšpekcie Branislava Zuriana. Hovorí o zneužívaní moci. Upozornil aj na účasť krajského prokurátora. "Vláda nerieši problémy ľudí, nerieši bezpečnosť obyvateľov, ale pošle komando policajtov na nepohodlného kolegu," zhodnotila Remišová. Mikulec kritizoval aj menovanie vyšetrovateľky bývalého tímu Oblúk Diany Santusovej za riaditeľku odboru.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy