Sú deviataci pripravení na výber strednej školy? Poradkyňa tvrdí, že je to priskoro
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Deviataci sa už čoskoro budú rozhodovať o svojej budúcnosti - teda o tom, ktorú strednú školu si vyberú. V týchto dňoch diskutujú s kariérnymi poradcami a mnohé stredné školy majú aj dni otvorených dverí, aby prilákali záujemcov. Podľa deviatakov je náročné si vybrať, kým by chceli byť. V súvislosti so strednými školami sa ale diskutuje o viacerých úrovniach maturity.
"Niektorí vôbec nevedia. Je to dosť včas si vyberať, kam v tom veku 14-15 rokov," myslí si kariérna poradkyňa Jana Hlisnikovská. Učitelia odporúčajú navštíviť stredné školy, o ktoré má dieťa záujem, ale napríklad aj skontrolovať možnosti dopravného spojenia. "Rodičia poznajú svoje deti a vedia, či sú takzvané študijne typy. Ísť na gymnázium znamená pripravovať sa vo všetkých oblastiach na rôzne typy vysokej školy, zatiaľ čo ísť na priemyslovku znamená, že sa budú venovať menšiemu množstvu predmetov," uviedla riaditeľka Strednej priemyselnej školy dopravnej v Bratislave Lýdia Haliaková.
Rozhoduje sa medzi gymnáziom a odbornou školou
Vybrať si gymnázium znamená mať ďalšie štyri roky na definitívne rozhodnutie, no človek nemá žiadnu špecializáciu. Ísť na strednú odbornú školu zase znamená, že po skončení školy mám v rukách niečo, s čím sa viem na trhu práce uplatniť.
Najmä v bratislavskom kraji rodičia dlhodobo žiadajú, aby župa adekvátne navýšila počet miest na gymnáziách tak, ako rastie populácia deviatakov. Už minulý rok sa ani mnohé šikovné deti s perspektívou vysokej školy nedostali pre nedostatok miest na gymnáziu. "Bol to ich sen ísť potom na vysokú školu. Dá sa ísť aj zo strednej odbornej školy, ale gymnázium je lepšia príprava a oni sa tam nedostanú," povedala kariérna poradkyňa.
Minister na to reagoval všeobecne
"Snažíme sa vytvárať potrebu trhu," uviedol Tomáš Drucker (Hlas-SD). Vláda okrem toho, že po kurikulárnej reforme na základných školách chce pripraviť reformu aj v strednom školstve. Chce zvýšiť kvalitu a atraktívnosť odborného vzdelávania. V hre je aj zmena pokiaľ ide o maturity. "Uvažujeme aj nad maturitou napríklad z matematiky, ktorá by mala dve-tri úrovne, aby si študent vedel vybrať, pokiaľ sa napríklad nechce uplatniť v prírodných vedách," vysvetlil minister školstva.