Jasno
Bratislava
Teodor
9.11.2024
Invazívne raky sa premnožili, ničia hrádze a zabíjajú pôvodné raky
Zdielať na

Invazívne raky sa premnožili, ničia hrádze a zabíjajú pôvodné raky

BRATISLAVA / Rak červený sa síce v Amerike skvele vyníma na tanieri, v Európe patrí medzi najviac invazívne živočíchy. Narúša brehy a hrádze, dokáže zničiť pôvodné raky, ryby aj obojživelníky a spôsobuje veľké hospodárske škody.

Rak červený v našich vodách nemá čo robiť, preto ich ochranári museli vyloviť. "Na úseku 130 metrov je cez 3-tisíc jedincov. Budú zlikvidované v súvislosti so zákonom. Buď sa môžu dať do kafilérie alebo na skŕmenie do nejakej rehabilitačnej stanice," priblížila zoologička zo Štátnej ochrany prírody SR Barbora Kaľavská. Rak červený patrí medzi 100 najhorších invazívnych druhov spomedzi rastlín aj živočíchov na svete. Z kanála museli odčerpať vodu, aby ich vedeli čo najviac vyzbierať. Na prvej várke si pochutnali bociany a volavky. 

"Rak červený sa využíva aj ako potravina, nakoľko vie narásť do väčších rozmerov," uviedol riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo. Rak červený pochádza zo Severnej Ameriky. Chovateľom sa zrejme vymkol z rúk a na starom kontinente robí viac škôd ako osohu. "Množí sa rýchlo a skonzumuje všetko, čo sa nachádza vo vodnom toku. Roznáša račí mor, naše druhy rakov naň majú stopercentnú úmrtnosť," informovala Kaľavská. 

Ako sa sem invázne raky dostali? 

Rak červený spôsobuje nielen hospodárske škody, ale hlbokými norami už na juhu Európy porušuje hrádze a brehy. Na Slovensku sa izolovali v dve lokality - pri Kolárove a na Turci. "Žijú kratšie ako naše raky, ale množia sa po celý rok a veľmi intenzívne. Nevieme to dokázať, ako sa sem dostali, nachádzajú sa v tomto toku aj akvarijné rybičky," povedala zoologička. Prameň termálnej vody bol ešte pred časom ohradený, miestni sa tu snažili o ich chov. Z teplejšieho termálneho prameňa sa dokážu časom adaptovať aj na chladnejšiu vodu, v Británii dokonca už prežijú aj pod ľadom.

"Veľmi ťažko sa preukazuje, čo je vektorom takýchto druhov. Ako inšpekcia môžeme uložiť pokutu osobám, ktoré si neplnia povinnosti," uzavrel Ján Jenčo. "Budeme kontrolovať či sa množia a koľko sa ich podarí odchytiť," dodala Kaľavská.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy