Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Eurom platíme už 15 rokov. Čo priniesla spoločná mena?
Zdielať na

Eurom platíme už 15 rokov. Čo priniesla spoločná mena?

BRATISLAVA / Bola to veľká sláva, ale aj obavy a praktické problémy. Slovensko 1. januára 2009 začalo platiť eurom a zbohom sme dali slovenskej korune. Slováci sa museli učiť pracovať s novou menou. To, čo stálo 30,126 korún, zrazu bolo za jedno euro. Toto číslo mali ľudia v hlave ešte dlhé roky.

"Som presvedčený, že je to jeden úspešný príbeh v prípade Slovenska a chcem aj povedať, že pre Slovensko podľa mňa euro znamená oveľa viac ako len spoločnú menu. Euro je ďalšou kotvou, ktorá nás ukotvuje k európskym hodnotám," komentoval najväčšie výhody zavedenia spoločnej meny guvernér národnej banky Peter Kažimír. Podľa neho zavedenie meny nebolo len tak a ak by sa nepodarilo vtedy, euro by sme nemuseli mať dodnes.

Aj keď si to možno neuvedomujeme, spoločnou euromenou platíme už skoro taký dlhý čas, ako sme platili slovenskou korunou. "Euro Slovensku v zásade nepomohlo ani neublížilo. Tou hlavnou výhodou, ktorú tí euro optimisti naznačovali je, že vďaka euru sa zrýchli ekonomický rast, pretože nám sem bude prúdiť viac investorov a priamych zahraničných investícií. No nič nie je ďalej od pravdy," konštatoval v štúdiu JOJ 24 ekonóm J&T banky Stanislav Pánis. Hlavnou výhodou tak ostáva fakt, že pri cestovaní do veľkej časti krajín Európskej únie nemusíte riešiť zámenu peňazí a hľadať najlepší kurz v zmenárňach.

Guvernér Kažimír dodáva, že Slovensko si s eurom zažilo všelijaké skúsenosti. "Dnes je už úplne iná eurozóna ako tá, do ktorej sme vstupovali v roku 2009," zhodnotil Kažimír.

Prechod na euro sme podrobne sledovali aj v našich reportážach. Na novú menu si vtedy museli zvyknúť napríklad aj pracovníčky najstaršieho povolania. No a dopredu sa na euro pripravovali aj Rómovia, ako inak hudbou. A ako sa na prechod na novú menu, jej pozitíva či negatíva pozerajú dnes? Dozviete sa vo videu.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy