Jasno
-0°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Prepadnutie zeme na sídlisku. Dieru má skontrolovať georadar
Zdielať na

Prepadnutie zeme na sídlisku. Dieru má skontrolovať georadar

GALANTA / Diera, ktorá vznikla uprostred sídliska blízko činžiaku v Galante si vyžiadala vyhlásenie mimoriadnej situácie. Na zasadnutí krízového štábu sa dohodli, že po prepadnutí zeme do hĺbky dva a pol metra sa pokúsia georadarom skontrolovať celú plochu sídliska, najmä tam, kde sú voľné trávnaté plochy a detské ihriská.

​Kráter na sídlisku Zornička aj dnes láka ľudí. Stále je miesto ohraničené a je tam zákaz vstupu. Jediné, čo sa od 22. decembra, kedy sa zem pred týmto činžiakom prepadla, zmenilo, je výška hladiny vody v prepadlisku. Kráter sa nezväčšuje. Má stále rozmery 6 x 3 metre. Zatiaľ je ťažké povedať, dokedy obyvatelia činžiaku budú pozerať do hlbokej jamy. To aká je hlboká sa zistí až keď z nej bude vyčerpaná voda. "My budeme vedieť aké je podložie a budeme vedieť zvoliť vhodný technologický postup," uviedol Peter Kolek, primátor mesta Galanta. Zatiaľ sa to odhaduje na 2,5 metra.

K odčerpávaniu vody zatiaľ nedošlo. Najprv pre množstvo zrážok a v týchto dňoch silný mráz. Práve spomínané počasie donútilo vedenie mesta vyhlásiť mimoriadnu situáciu a v utorok tento týždeň aj zvolať krízový štáb. "Stále platí, že priestor je ohraničený, je tam zamedzenie prístupu osobám. Je monitorovaný príslušníkmi mestskej polície," dodal primátor Kolek.

Na mieste mala byť bývalá žumpa

Stále sa skúma, čo sa to vlastne pod zemou skrývalo a spôsobilo vytvorenie krátera. Architekt Ladislav Struhár, ktorý sa ako študent vysokoškolák chodil pozerať na výstavbu sídliska Zornička, si myslí jedno. "Mám pocit, že vtedy keď pripravovali toto územie, nezasypali tie pôvodné domy," povedal Struhár. 

Mesto po konzultácii s vodárenskou spoločnosťou a ďalšími organizáciami ale tvrdí, že ide o bývalú žumpu. "Vychádzame z toho, že je tam presne ohraničené pásmo toho podložia a išiel z tadiaľ značný zápach. Z toho sa usúdilo, že je to bývalá žumpa," dodal Kolek. Nájsť dokumentáciu je veľmi ťažké, rovnako tak dobové fotografie miesta. Na jednu z nich sme boli upozornení.

Nebezpečenstvo, že by sa niečo podobné mohlo stať pod činžiakmi v blízkosti krátera, vylučuje spôsob ako sú postavené. "Tieto paneláky majú suterény. Išlo o hĺbkové zakladanie," doplnil Struhár. Otázne sú ale trávnaté plochy a miesta, kde stoja ihriská. Aj preto sa mesto rozhodlo georadarom prehľadať celú oblasť. "Nie len tie časti pri tej priehlbine, ale aj celé sídlisko," uviedol Kolek.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy