Pendlerom došla trpezlivosť. Priechod s Rakúskom sprejazdňovali vlastnými rukami
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
MORAVSKÝ SVÄTÝ JÁN / Pendleri z Moravského svätého Jána a okolia zobrali v prípade uzatvoreného priechodu s Rakúskom situáciu do vlastných rúk, a to doslova. Na hranice si so sebou vzali náradie, ktorým sa snažili rozbiť zľadovatenú cestu. Zo situácie boli zúfalí, pretože sa už dva týždne nevedeli dostať do práce inak ako okľukou.
Cestári uzatvorili hraničný priechod Moravský Svätý Ján a rakúsky Hohenau ešte začiatkom nového roka, a to kvôli nebezpečnej vrstve ľadu, ktorá sa nachádza na časti vozovky. "Medzi sviatkami sme jazdili do práce okolo, teraz znova, už to je neúnosné. Boli 10-stupňové mínusové mrazy a nedalo sa, vrstva ľadu bola preliata. Už také posledné 3 dni to išlo dole. Keď sme tu boli predvčerom, kopli sme do ľadu a krásne to praskalo. Tak sme si povedali, že spravíme takúto brigádu," priblížila Michaela Kudlová, občianska aktivistka
Keďže ide o chránenú krajinnú oblasť, chemický posyp v tejto lokalite nie je možný. "Ide to ťažko, ale ľudia sú tu šikovní, dáme to," ozrejmila pendlerka Marianna Vrbovská. V nedeľu doobeda bol už na ceste aj pluh.
Komplikácie doposiaľ podľa trnavskej župy, ktorá spravuje cestu, spôsobovalo počasie. "Správa a údržba ciest TTSK vykonala v predchádzajúcich dňoch viacero opatrení. Boli odstránené konáre a naplavené kmene stromov. Na predmetnom úseku cesty nasypaná súvislá vrstva kameniva," informovala Natália Petkáčová, riaditeľka odboru komunikácie Trnavského samosprávneho kraja. "Keby si poodrezovali krajnice, tá voda by tam stiekla. Keby opravili zvodidlá, ktoré sú na moste utrhnuté už od minulého leta, nebolo by tam to zvodidlo zvesené," skonštatoval jeden z pendlerov.
Situácia tak skomplikovala dochádzanie pre pendlerov, ktorí pracujú v Rakúsku. "Musíme všetci jazdiť dookola, jazdíme cez Břeclav," priblížil pendler Mário. "Dvadsaťjeden pracovných dní krát šesť litrov nafty, to sú nehorázne peniaze," doplnil jeden z pendlerov. Hlavu v smútku mali aj samotní Rakúšania, ktorí majú záväzky na pohraničnom území. "Mám na Slovensku ranč so zvieratami, ktoré musím chodiť 2x denne obhospodarovať. Namiesto 40 kilometrov tak najazdím až 200 kilometrov," uviedol rakúsky pendler Andreas Jankovič.
Situácia na hraničnom priechode sa zmenila po tom, čo ho opäť otvorili. "Správa údržby ciest TTSK osadila značky na zníženie rýchlosti, rovnako bola informovaná aj rakúska strana a požiadaná o odstránenie závor na ich strane," informovala Petkáčová.