Tvrdá rana pre Slovensko: Vo veku 89 rokov zomrel herec Ivan Letko
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Vo veku 89 rokov zomrel herec a pedagóg Ivan Letko. Pre TASR to potvrdil jeho vnuk Daniel Gajdoš.
Ivan Letko
"S hlbokým zármutkom sme dnes prijali správu, že nás navždy opustil náš patrón a stály návštevník našich predstavení Ivan Letko," uviedol v príspevku na sociálnej sieti Činoherný klub Bratislava. Doplnil, že Ivan Letko bol nielen divadelný, televízny, dabingový a rozhlasový herec, ale aj dlhoročný pedagóg hereckej tvorby na konzervatóriu a vysokej škole, ktorý odchoval mnohých úspešných a známych hercov. "Činoherný klub z celého srdca vyjadruje rodine a pozostalým úprimnú sústrasť. Ivan, budeš nám veľmi chýbať," uzavrel klub.
Ivan Letko sa narodil 9. decembra 1934 vo Farnej pri Leviciach. Vyrastal v Hlohovci, kde už popri štúdiu na gymnáziu pôsobil v ochotníckom divadle. V roku 1956 ukončil štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave, potom 10 rokov pôsobil v Divadle SNP v Martine. V roku 1967 sa stal členom činohry Novej scény v Bratislave, kde pôsobil aj ako umelecký šéf.
Na divadelných doskách stvárnil približne 150 postáv. Vynikol najmä vo výrazne vyhranených tragikomických charakteroch ako Valér v Moličrovom Tartuffovi (1966), Happy v Millerovej Smrti obchodného cestujúceho (1967), Osric v Shakespearovom Hamletovi (1974), Helmer v Ibsenovej Nore (1975), Pyskuliak v Čaji u pána senátora (1976) od Ivana Stodolu, Trigorin v Čechovovej Čajke (1976), či ako Manžel v Brechtovej Malomeštiakovej svadbe (1985).
Popri hereckej kariére bol viac ako 30 rokov pedagógom na katedre herectva a réžie na bratislavskej VŠMU. Medzi jeho študentov patrili poprední slovenskí herci ako Zdena Studenková, Jozef Vajda, Anna Javorková, Ivo Gogál, Ján Kroner, Jana Oľhová, ale i jeho dcéra Hana Letková a mnohí ďalší.
Svoj herecký talent predviedol aj v desiatkach filmov. K tým najvýznamnejším patrí dráma Živý bič (1966) na motív známeho slovenského románu Mila Urbana. V tom istom roku hral aj v prvej slovenskej gangster-revue Škandál v Melodias banke, ktorú nakrútil Otakar Krivánek a scenár k nej napísal Július Satinský. Objavil sa aj vo francúzsko-československej vojnovej dráme Muž, ktorý luže (1968), ktorú režíroval Alain Robbe-Grillet. Otakar Krivánek obsadil Letka do komédie Milosrdný čas (1976) a do trojdielneho česko-slovenského projektu Štipku soli (1977).
Účinkoval aj v televíznych filmoch či v záznamoch divadelných predstavení. Predstavil sa v televíznom spracovaní románu Stefana Zweiga Amok (Martin Hollý, 1977), či v zázname Shakespearovho Macbetha v réžii Vladimíra Strniska (1980).
V roku 1985 hral v trojdielnom filme tu musíš žiť, ktorý podľa románu Antona Baláža nakrútil Pavol Haspra. Ten istý režisér ho obsadil aj do televíznej adaptácie divadelnej hry Petra Zvona Tanec nad plačom (1989), a tiež do známej komédie Mastný hrniec (1991) Júliusa Barča-Ivana.
Letkov nezameniteľný hlas znel na vlnách Slovenského rozhlasu a v zábavných reláciách ako napríklad Echorádio s Magdou Pavelekovou, či s Petrom Bzdúchom, s ktorým vytvorili legendárnu humoristickú dvojicu "Dôchodcovia na potulkách". Hlasom Ivana Letka hovorila tiež Baba Jaga v kultovej ruskej rozprávke Mrázik (1964).
Zahral si tiež v televíznych seriáloch Kutyil s.r.o. (2008), Odsúdené (2009), či v Búrlivom víne (2012-2014).