Skoro jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Lipšic považuje za hlavný dôvod zrušenia ÚŠP to, že riešil aj citlivé kauzy
Zdielať na

Lipšic považuje za hlavný dôvod zrušenia ÚŠP to, že riešil aj citlivé kauzy

PEZINOK / Po takmer dvadsiatich rokoch skončí zajtra Úrad špeciálnej prokuratúry. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic na spoločnej tlačovej besede s prokurátormi uviedol, že vďaka jeho kolegom je Slovensko spravodlivejšou a lepšou krajinou. Hovoria za nich podľa neho výsledky - tisícky úspešne ukončených prípadov. Počas rozlúčky s Úradom nechcel bližšie komentovať rozhodnutie generálneho prokurátora Maroša Žilinku o prerozdelení prokurátorov špeciálnej prokuratúry.

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) riešil v posledných rokoch aj kauzy vedúce na najvyššie poschodia verejného života, biznisu a justície, čo bol zrejme hlavný dôvod na jeho zrušenie. Na utorkovej tlačovej konferencii to povedal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Poukázal na to, že prokurátori ÚŠP dozorovali najzávažnejšie trestné kauzy. "Či sa týkali korupcie, organizovaného zločinu, terorizmu, extrémizmu, eurofondových podvodov, najzávažnejšej ekonomickej trestnej činnosti a v posledných tri a pol rokoch tieto kauzy viedli aj na najvyššie poschodia verejného života, biznisu a justície. To je zrejme hlavný dôvod takého expresného zrušenia špeciálnej prokuratúry," povedal Lipšic.

UŠP viedlo vyšetrovanie v 28 kauzách

Priblížil, že v samostatnej histórii Slovenska bolo uložených 58 doživotných trestov, z toho 28 v kauzách pod vedením prokurátorov špeciálnej prokuratúry. "Od východu až na západ sa nám podarilo rozložiť všetky zločinecké skupiny, ktoré na Slovensku pôsobili," povedal prokurátor Bohdan Čeľovský s tým, že objasnených bolo 400 prípadov vrážd alebo úkladných vrážd.

Prokurátor Ján Šanta z odboru ekonomickej kriminality hovorí o úspešnom boji s nebankovými subjektami či zločineckými skupinami založenými na podvodoch s DPH. "Niet najmenšieho dôvodu na zrušenie tohto úradu a, naopak, tento úrad preukázal, že je vysoko špecializované a úspešné pracovisko, ktoré si za 20 rokov plnilo všetky úlohy, ktoré boli naň kladené," podotkol.

ÚŠP zanikne 20. marca. Prokurátori ÚŠP si v pondelok 18. marca prevzali dekréty o ich zaradení na jednotlivé oddelenia Generálnej prokuratúry SR, kde budú pôsobiť po zrušení špeciálnej prokuratúry. Prípady, kde bola podaná obžaloba alebo kde je návrh na podanie obžaloby, by mali aj naďalej zostať súčasným prokurátorom. Kauzy z prípravného konania budú rozdelené primárne na krajské prokuratúry naprieč Slovenskom.

Celú tlačovú besedu s prokurátormi ÚŠP o rušení úradu si môžete pozrieť tu:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy