tvojenoviny: Šurany žili kultúrou i históriou
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Foto: Andrea Fialová
OD NAŠEJ ČITATEĽKY ANDREY FIALOVEJ / V sobotu 14. mája sa v šurianskej synagóge úradovalo až do večera. Mestské múzeum sa zapojilo do akcie - Noc múzeí a galérií už po druhýkrát. Po minuloročnom podujatí sa organizátori rozhodli, že budú v tejto milej tradícii pokračovať...
Synagóga v Šuranoch, v ktorej sídli Mestské múzeum Šurany, bola v sobotu otvorená od 15.00 – 23.00 hod. Obyvatelia Šurian i okolia mali možnosť ponoriť sa do tajomnej histórie mesta. Veľkým lákadlom bola prednáška s prezentáciou – Šuriansky cukrovar – známy a neznámy.
RNDr. Miroslav Eliáš v svojej odbornej prednáške zmapoval celú históriu významnej pamiatky. Rozprávanie doložil niekoľkými historickými listinami, faktami alebo zmluvami, ktoré boli dôležité pre rozvoj a chod cukrovaru. Rovnako si zaspomínal aj na majiteľov šurianskeho cukrovaru a ich životné osudy. Z rozprávania pána Eliáša sa prítomní dozvedeli aj to, že Šuranci mali tzn. paprikový mlyn, ktorý bol súčasťou cukrovaru.
Šuriansky cukrovar – najstarší v strednej Európe, ponúka mnoho zaujímavostí. V minulosti zabezpečoval prácu pre mnohých obyvateľov, predstavoval určitú prestíž v rámci kajiny, a tým zviditeľňoval mesto. V súčasnosti bohužiaľ neplní historickú funkciu.
Počas tohto dňa mali návštevníci možnosť, v dvoch časových úsekoch, pozrieť si dokumentárny film o živote a osude generála Milana Rastislava Štefánika. Na jeho osobu nadväzuje aj výstava fotografií, ktorá je umiestená v hlavnej sále šurianskej synagógy.
Foto: Andrea Fialová
Foto: Andrea Fialová
Foto: Andrea Fialová