Po ruskej agresii na Ukrajine začali krajiny zbrojiť. Medzi nimi aj Slovensko
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Svet masívne zbrojí - najviac za pol storočie. Po ruskej agresii na Ukrajine mnohé štáty pochopili, že si nemôžu dovoliť zaostávať za Kremľom. Aj dlhodobo zanedbávaná slovenská armáda sa už niekoľko rokov významne modernizuje. V našom regióne dáva najviac na obranu Poľsko.
Vo Varšave boli nedávno aj šéf NATO i britský premiér. Ten avizoval, že Londýn uvedie svoj zbrojný priemysel do vojnového režimu a chce mať najväčšiu vojenskú silu v Európe. "Ohlasujem najväčšie posilnenie našej národnej obrany za celú generáciu," informoval britský premiér Rishi Sunak.
Poľské výdavky na obranu v pomere ku hrubému domácemu produktu dosahujú takmer 4 %, v čom dokonca predbehli Američanov. Akákoľvek vláda vo Varšave hovorí - máme veľa zlých historických skúseností s agresívnym ruskom, a preto budujeme masívne ozbrojené sily. "Európa sa musí stať bezpečným kontinentom. To znamená, že Európska únia musí byť silná s obrannými schopnosťami primeranými našim ekonomickým možnostiam," zhodnotil poľský prezident Donald Tusk. 18 z 31 členských štátov NATO má dať tento rok sľúbené minimálne dve percentná svojho HDP na obranu. Vrátane Slovenska, ktoré v posledných rokoch masívne modernizuje. "Nielen kvôli situácii vo svete, ale predovšetkým kvôli tomu, čo všetko potrebujeme pre našu armádu, pre naše ozbrojené sily," reagoval vtedajší minister obrany Martin Sklenár. Podľa ministra Kaliňáka jedným z príkladov dlhodobej spolupráce viacerých štátov aliancie môže byť produkcia nových tankov Leopard. "Ale čo je najpodstatnejšie, že môžeme sa vrátiť veľkou časťou slovenského priemyslu k výrobe hlavných častí tohto tanku a aj jeho finálnej montáže na Slovensku," povedal minister obrany Robert Kaliňák. Významným posilnením našej obrany budú aj nové americké stíhačky F-16. Podľa náčelníka generálneho štábu však našim vojakom treba aj všeličo iné. "Potrebujeme mať kvalitné nočné pozorovacie prístroje, kvalitné ručné zbrane, jednorazové protitankové zbrane, potrebujeme drony, prostriedky elektronického boja, aby sme počuli, čo nepriateľ hovorí," vymenoval generál Daniel Zmeko. "Slovenská republika akcentuje kolektívnu bezpečnosť v rámci NATO a je to pre nás absolútne dôležitý životný priestor," vyjadril sa minister zahraničných vecí Juraj Blanár.