Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Vláda podporila zrušenie Mečiarových amnestií
Zdielať na

Vláda podporila zrušenie Mečiarových amnestií

Zdroj: ISIFA

Vláda podporila zrušenie tzv. Mečiarových amnestií a vyslovila súhlas s ústavným zákonom skupiny koaličných poslancov. Návrh koncom mája v parlamente posunuli 85 hlasmi poslancov do druhého čítania, na definitívne presadenie tejto zmeny však bude koalícia v júni potrebovať ešte o päť hlasov viac.

Bez hlasov poslancov za Smer-SD preto nemôžu uspieť. Vtedy za zrušenie amnestií z klubu Smeru-SD hlasoval len Ján Počiatek. Okrem koaličných poslancov za zrušenie amnestií hlasovali aj všetci prítomní poslanci za SNS vrátane predsedu Jána Slotu.

Predseda Smeru-SD Robert Fico sa v minulosti postavil proti zrušeniu amnestií s tým, že sú síce nemorálne, ale nezrušiteľné, čo potvrdil aj Európsky súd pre ľudské práva. Tvrdil, že by mal vrátiť právnický diplom každý, kto má takéto ambície. Minister vnútra Daniel Lipšic však oponuje, že amnestie rušili v mnohých krajinách, kde boli buď diktátorské režimy, alebo boli vydané na základe podivuhodných okolností.

TV JOJ

Je to už šiesty pokus zrušiť platnosť rozhodnutia predsedu dnešnej mimoparlamentnej ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara, ktorý v roku 1998 ako zastupujúci prezident omilostil údajných aktérov únosu prezidentovho syna Michala Kováča do cudziny a amnestoval tiež zmarenie referenda v roku 1997. Po prvý raz však návrh prišiel v čase, keď Mečiar nesedí v parlamente

Podozreniam z únosu Michala Kováča ml. čelilo vtedajšie vedenie Slovenskej informačnej služby (SIS) na čele s Mečiarovým spolustranníkom Ivanom Lexom. KDH prišlo s návrhom symbolicky pri 15. výročí smrti Róberta Remiáša, ktorému v roku 1996 vybuchlo auto na Karloveskej ceste v Bratislave. Bol údajne spojkou bývalého príslušníka SIS Oskara Fegyveresa, ktorý v minulosti uviedol, že za únosom syna exprezidenta Michala Kováča do Rakúska stála tajná služba. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy