Podpis, ktorý dal bodku za najväčšou tragédiou. Čo presne sa stalo pred 79 rokmi?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Pred 79 rokmi, 8. mája 1945, sa podpísaním bezpodmienečnej kapitulácie Nemecka oficiálne skončila druhá svetová vojna. Celý svet si tento deň pripomína ako Deň víťazstva nad fašizmom. U nás aj formou dňa pracovného pokoja.
Počtom obetí a svojou krutosťou sa stala najväčšou tragédiou v dejinách ľudstva. Na Slovensku je 8. máj dňom pracovného pokoja. Rozhodli o tom poslanci parlamentu v júni 1996.
Deň víťazstva nad fašizmom
Druhá svetová vojna sa začala 1. septembra 1939 útokom vojsk nacistického Nemecka na Poľsko. Do vojny sa postupne zapojilo 62 štátov, v ktorých žilo 80 percent vtedajšej svetovej populácie. Priama bojová činnosť zasiahla územie 40 štátov. Bojovalo sa v Európe, severnej Afrike, Atlantiku, Oceánii, v južnej a juhovýchodnej Ázii. Do armád bojujúcich krajín bolo zaradených asi 110 miliónov ľudí.
Zuzana Čaputová: Je dôležité pamätať na odkaz druhej svetovej vojny
Deň víťazstva nad fašizmom si kladením vencov pri hrobe neznámeho vojaka na Rázusovom nábreží pripomína aj prezidentka Zuzana Čaputová. Prezidentka poznamenala, že si pripomíname milióny obeti, no poukázala aj na vďačnosť osloboditeľom. Za odkaz druhej svetovej vojny označila to, že nenávistné ideológie môžu zabíjať. "Jedinou správnou odpoveďou na ne je dôvera v hodnoty slobody a demokracie, statočnosť, vytrvalosť a spolupráca," povedala.
V tejto vojne sa fakticky zmazal rozdiel medzi zázemím a frontom. Najväčší vplyv na to malo masové nasadenie bombardovacieho letectva, ktoré útočilo nielen na nepriateľské továrne, komunikačné uzly, priehrady, elektrárne či iné objekty vojenského významu, ale aj na domovy robotníkov, ktorí v nich pracovali.
Kapitulácia bola pôvodne podpísaná už 7. mája 1945 vo francúzskom meste Remeš. V mene nemeckého velenia ju podpísal generál Alfred Jodl, za hlavného veliteľa spojeneckých expedičných síl generál Walter Bedell Smith, za sovietske najvyššie velenie, ale bez jeho poverenia, generál Ivan Susloparov, a ako svedok francúzsky generál Francois Sevez.
Sviatok si uctil aj Robert Fico
Úctu obetiam druhej svetovej vojny vzdal aj premiér Robert Fico. Urobil tak pred pamätníkom Slavín v Bratislave. Ešte pred ním sa pred monumentom, kde sú pochovaní vojaci, uklonili veteráni. Z roka na rok je ich menej. Premiér Robert Fico označil Slavín za našu Sochu slobody a symbol mieru. Ocenil úsilie každého, kto sa pričinil o ukončenie druhej svetovej vojny. Vyzdvihol dlhotrvajúce puto medzi Slovenskom a štátmi bývalého Sovietskeho zväzu.
Druhá svetová vojna v Európe sa oficiálne skončila 8. mája 1945 o 23.01 h. V Sovietskom zväze bolo však vzhľadom na časový posun už po polnoci, a preto bol za Deň víťazstva vyhlásený 9. máj. "V druhej svetovej vojne podľa najnovších údajov zahynulo približne 20-miliónov vojakov a 40-miliónov civilistov. Zo súhrnného počtu obetí pripadá približne 83 percent na príslušníkov štátov protifašistickej koalície a 17 percent obetí na obyvateľov mocností Osi a ich spojencov. Najväčšie straty, takmer 27-miliónov vojakov a civilistov, utrpel vtedajší Sovietsky zväz," uviedol Šumichrast.
Účasť Slovákov v československom protifašistickom odboji v rokoch druhej svetovej vojny má svoje osobitné a nezastupiteľné miesto v novodobej histórii Slovenska. "Národnooslobodzovací boj v rokoch druhej svetovej vojny výrazne sformoval charakter, myslenie a konanie jeho účastníkov a ovplyvnil život nasledujúcich generácií, pre ktoré sa stal trvalým zdrojom poučenia, hrdosti a vlastenectva," zdôraznil Šumichrast.