Slovensko si pripomína vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Veriaci na Slovensku si v piatok (5. 7.) pripomínajú kresťanských vierozvestcov svätého Cyrila a Metoda. Príchod Slovanov na súčasné územie Slovenska sa datuje minimálne začiatkom 6. storočia. Kresťanstvo začalo výraznejšie prenikať medzi Slovanov žijúcich na území súčasného Slovenska v prvej tretine 9. storočia.
Cyrilo-metodská púť v Nitre
Veriaci z celého Slovenska si v piatok (5. 7.) prišli do Nitry uctiť svätých Cyrila a Metoda na tradičnú národnú púť. Slávnostnú omšu celebroval arcibiskup Nicola Girasoli spolu s našimi biskupmi. Arcibiskup Slovákov vyzval, aby sme sa stali jednotným národom. Solúnsky bratia prišli šíriť kresťanstvo pred 1161 rokmi práve do mesta pod Zoborom.
Bratia zo Solúna
Kresťanský panovník Veľkej Moravy Rastislav vnímal náboženstvo ako významný nástroj na podporu existencie ranostredovekého štátu. Po neúspešnej žiadosti adresovanej pápežovi v Ríme o vyslanie učiteľa, ktorý by šíril kresťanstvo v jazyku jeho ľudu, získal podporu od byzantského cisára Michala III., ktorý poslal na Veľkú Moravu misionárov Konštantína a Metoda.
Konštantín a Metod pochádzali zo Solúna, kde žila slovanská menšina, a obaja ovládali jej jazyk. Pred misiou Konštantín vytvoril písmo hlaholiku, prispôsobené slovanskej reči, a preložil evanjeliové texty do tohto jazyka. V roku 863 prišli obaja na Veľkú Moravu, kde ich miestne obyvateľstvo a vládnuca moc prijali.
V roku 867 cestovali do Ríma, aby získali súhlas pápeža na používanie staroslovienčiny v liturgii. Konštantín sa do Veľkej Moravy už nevrátil, pretože v Ríme ochorel, vstúpil do kláštora, prijal meno Cyril a zomrel 14. februára 869. Na začiatku roku 870 pápež vymenoval Metoda za arcibiskupa Panónie a Veľkej Moravy, čím túto oblasť vyňal spod cirkevnej sféry Bavorska a podriadil ju priamo Rímu.
Metod sa v roku 873 ujal správy cirkvi na Veľkej Morave, obnovil veľkomoravské učilište a pokračoval v prekladaní náboženských spisov. Spory medzi Metodom a Svätoplukom vyvrcholili v roku 885, keď Metod navrhol za svojho nástupcu kňaza Gorazda. Predtým, než mohol byť tento spor vyriešený, Metod 6. apríla 885 zomrel.
Ich odkaz
Duchovný odkaz Konštantína (Cyrila) a Metoda, ktorí sú patrónmi Európy, je stále živý. Sú symbolom nábožnosti, solidarity a slovanskej vzájomnosti, najmä pre Slovákov, Moravanov, Čechov, Bulharov a Macedóncov.
Zaradili nás do modernej spoločnosti
Svätí Cyril a Metod položili základný kameň našej kultúry, viery a písma. Tým nás zaradili medzi moderné spoločnosti vtedajšieho sveta. Poukázal na to prezident Peter Pellegrini na sociálnej sieti.
Konštatoval, že pod vplyvom Cyrila a Metoda sa spoločenské elity vtedajšej doby dokázali zjednotiť a budovať prosperujúcu kultúrnu a vzdelanú spoločnosť. "Nedali sa zlomiť nepriaznivými okolnosťami a svoju pravdu obhajovali pokojným a mierumilovným spôsobom, ktorý nikdy neznečistili krvou či nevraživosťou. Toto sú hodnoty, ktoré sú vysoko aktuálne aj dnes, a práve preto cyrilo-metodské dedičstvo patrí aj do slovenskej ústavy," zhodnotil prezident.
List od pápeža
Pápež František pozdravil pri príležitosti štátneho sviatku prezidenta Petra Pellegriniho. V liste adresovanom prezidentovi, prečítanom počas piatkovej liturgickej slávnosti, vyjadril srdečné želanie prosperity pre Slovensko. "Nech sa vaša vlasť aj naďalej zasadzuje za mier a bratstvo v tejto časti sveta. Nech Slováci, vychádzajúc zo svojich evanjeliových koreňov, naďalej prispievajú k poskytovaniu úľavy najchudobnejším a najzraniteľnejším a pracujú pre spoločné dobro," uviedol pápež v liste.
Omša v staroslovanskom jazyku
V Starej Ľubovni si pripomenuli príchod vierozvestov Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Liturgia sa tam slávila v nádhernom kostole, ktorý bol síce postavený o čosi neskor, ale je prenesený z dedinky Matysová a nanovo poskladaný v skanzene. Proglas, kory sa tam čítal na začiatku, bol dokonca napísaný v hlaholike. Vyskúšajte si, či mu rozumiete.