Jasno
14°
Bratislava
Simona
30.10.2024
Extrémne horúčavy môžu viesť k poklesu výkonu a zvýšiť únavu. Ako tomu predchádzať?
Zdielať na

Extrémne horúčavy môžu viesť k poklesu výkonu a zvýšiť únavu. Ako tomu predchádzať?

BRATISLAVA / Pre vysoké vonkajšie teploty môže u zamestnancov dôjsť k záťaži teplom. Tá môže viesť k poklesu ich výkonnosti či únave. Upozornil na to odbor preventívneho pracovného lekárstva Úradu verejného zdravotníctva a odporučil zavedenie preventívnych opatrení.

"U zamestnancov môže záťaž teplom viesť k poklesu výkonnosti, zvýšenej únavnosti a môže spôsobiť až prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou," poznamenal Lukáš Juhas z Úradu verejného zdravotníctva.

Ochladenie

Zamestnávatelia by k opatreniam mali pristúpiť, keď na pracovisku nemôžu zabezpečiť optimálne alebo aspoň prijateľné podmienky. Medzi tie patrí napríklad úprava času práce či posun začiatku zmeny. "V prípade potreby by sa mali umožniť zamestnancom prestávky v práci, aby sa mohli ochladiť osprchovaním alebo umytím chladnou vodou," pripomenuli odborníci.

Pitný režim a vhodné oblečenie

Na pracovisku by malo byť dostatok pitnej vody. "Zamestnávateľ vodu musí zabezpečiť na vlastné náklady," doplnili odborníci. "Teplotu nápojov odporúčame v rozmedzí 12 až 15 stupňov Celzia. Za vhodné sa považujú napríklad stolové minerálne vody, bylinkové čaje, ovocné čaje alebo šťavy," dodali. Treba zabezpečiť prenikaniu priamych slnečných lúčov cez okná, tienením, napríklad žalúziami alebo roletami. "Vhodný pracovný odev má byť jednovrstvový, podľa možnosti svetlej farby a z prírodných materiálov, pretože syntetické materiály neumožňujú odparovanie potu," uviedli. 

Klíma a vetranie

Klimatizáciu treba podľa slov odborníkov využívať primerane. "A to tak, aby rozdiel medzi vnútorným a vonkajším prostredím bol päť, maximálne sedem stupňov Celzia," ozrejmili. V prípade, že na pracovisku klimatizácia nie je, mali by zamestnávatelia zabezpečiť zvýšenie pohybu vzduchu vetraním. "Pri používaní ventilátorov je potrebné umiestniť a nasmerovať ich tak, aby nedochádzalo k priamemu ochladzovaniu povrchu tela zamestnancov," apelovali.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy