Jasno
14°
Bratislava
Simona
30.10.2024
Lex atentát dnes nadobudol účinnosť. Ako ovplyvní zhromažďovanie a kto dostane doživotnú rentu?
Zdielať na

Lex atentát dnes nadobudol účinnosť. Ako ovplyvní zhromažďovanie a kto dostane doživotnú rentu?

Zdroj: TASR

BRATISLAVA / Na Slovensku nadobudol účinnosť lex atentát - zákon o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie. Parlament o ňom rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Okrem toho majú najvyšší ústavní činitelia na základe stanovených podmienok nárok na doživotnú rentu a právo na nehnuteľnosť.

Ako ovplyvní lex atentát zhromažďovanie? 

Ak sa zhromažďovanie bude konať v blízkosti obydlia osoby, ktorej zamestnanie, povolanie alebo funkcia priamo súvisia s účelom zhromaždenia a zvolávateľ nesúhlasil so zmenou miesta, zhromažďovanie sa po novom zakazuje. Taktiež je zakázané aj v oblasti určenej na bývanie, výnimkou je námestie, park, trhovisko alebo iné podobné miesto. Zakázané bude aj vtedy, ak by mohlo zasiahnuť do práva na súkromie väčšieho počtu osôb alebo zasiahnuť do pokojného užívania obydlia väčšieho počtu osôb. Zakáže sa tiež rušiť výkon práva pokojne sa zhromažďovať.

Po novom platí zákaz zhromaždenia v okruhu 50 metrov od sídla prezidenta SR

Takisto v okruhu 50 metrov od vlády SR či všeobecného súdu. Policajný zbor bude povinný informovať obec o konkrétnych dôvodoch na zákaz zhromaždenia. Prezident, predseda Národnej rady SR a premiér budú mať priznané právo na "primerane vybavenú nehnuteľnosť". Podmienka vzniku práva na tzv. doživotnú rentu bude naviazaná na trvanie funkčného obdobia prezidenta.

Ubytovanie pre troch najvyšších ústavných činiteľov bude zabezpečovať rezort vnútra. Pripraví zoznam konkrétnych nehnuteľností vhodných na ubytovanie ústavných činiteľov, ktoré budú vyhovovať z hľadiska bezpečnosti. Ak ministerstvo vyhodnotí, že z ubytovaní, ktoré prichádzajú do úvahy, nejaké konkrétne vyhovuje bezpečnostným požiadavkám, bude ústavný činiteľ povinný takéto ubytovanie využívať.

Kto má právo na doživotný plat?

Šéf parlamentu a predseda vlády, ktorí budú vo funkcii po dobu dvakrát dlhšiu, ako je funkčné obdobie prezidenta, budú mať právo na doživotný plat. Právo na doživotný plat má však 2 výnimky. Prvou je prípad, ak osoba začne vykonávať inú ústavnú funkciu. Vtedy sa súbeh rieši pozastavením vyplácania doživotného platu počas tohto výkonu. Druhým prípadom je odsúdenie za úmyselný trestný čin, ktoré z dôvodu závažnosti konania znamená zánik práva na doživotný plat.

Ochrana sa bude poskytovať aj všetkým predsedom politických strán a hnutí, ktoré v ostatných voľbách získali zastúpenie v NR SR, pokiaľ sú poslancami a pokiaľ sa im neposkytuje ochrana z dôvodu výkonu inej funkcie ústavného činiteľa. Ochranu bude mať aj generálny prokurátor a predseda Ústavného súdu SR. Minister vnútra má do 12. septembra zanalyzovať súčasné postupy pri ochrane ústavných činiteľov a určených objektov. Má takisto pripraviť návrhy opatrení na zvýšenie kvality poskytovania ochrany.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy