Vo viacerých krajinách zaviedli štvordňový pracovný týždeň. Pridá sa k nim aj Slovensko?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Viacero súkromných firiem aj u nás už skúšalo ponúknuť zamestnancom štvordňový pracovný týždeň. Žiadna veľká diskusia na politickej pôde sa však na túto tému nekonala ani po avíze Roberta Fica v Davose. Že je to náročné zrealizovať hovorí aj Češka žijúca na Islande. Prieskum agentúry AKO pre Televíziu JOJ navyše ukázal, že ak by mali Slováci zmeniť päťdňový pracovný týždeň na štvordňový na úkor nižšieho platu, ostali by radšej pri súčasnom systéme.
Dočkáme sa štvordňového pracovného týždňa aj my?
Zaviesť štvordňový týždeň je komplikované
Zdenka pracuje v škôlke na Islande. Mať štvordňový pracovný týždeň neznamená, že piatky mám voľné, hovorí. Spôsob výberu si v práci musí dohodnúť. "Zo štrnástich dní si vyberiem pol dňa alebo týždenne si vyberiem dve hodiny alebo denne môžem odísť o dve hodiny skôr," uviedla Zdenka, Češka žijúca na Islande. Zaviesť štvordňový pracovný týždeň v prevádzkach ako je škôlka je totiž ťažké a aj po dvoch rokoch hľadajú systém. "Organizácia, obchody, všetko musí fungovať, to znamená, že to musíte rozdeliť tak, aby vždy v práci niekto bol," dodala Zdenka.
Určite by sa ale možnosti mať skrátený pracovný čas za rovnaký plat už nevzdala. "Je to voľno, v rámci toho, aby som si vybavila lekára. V žiadnom prípade to nie je na úkor platu," povedala Zdenka. V januári prekvapilo toto vyjadrenie premiéra: "Slovensko by vo veľmi krátkom čase mohlo patriť ku krajinám, ktoré zavedú, ako experiment, štvordňový pracovný týždeň." Okrem týchto slov ale už nikto žiadnu diskusiu neinicioval a aj pol roka po ňom všetky subjekty ostávajú na svojich pozíciách.
"Súvisí to s digitalizáciou, s technologickým pokrokom, nahradzovaním ľudskej práce," uviedla prezidentka Konfederácie odborových zväzov SR Monika Uhlerová. "V priemysle už dnes nevieme obsadiť sedemdesiattisíc pracovných miest," povedal generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz. "Neviem si to predstaviť, či by to slovenská ekonomika zvládla," vyjadril sa aj Jozef Božik, predseda Združenia miest a obcí.
Slováci by štvordňový týždeň nechceli, ak by znamenal pokles mzdy
Analytik tvrdí: Bolo by to pekné, ale nie všetci dokážu svoju päťdňovú prácu zrealizovať za štyri dni, produktivita práce by klesla a ekonomika nepustí. "Štvordňový pracovný týždeň je zaujímavý zamestnanecký benefit, ale hrozná verejná politika, lebo ak pokúsime plošne znížiť počet odpracovaných hodín, tak množstvu zamestnancov poklesne produktivita práce aj mzda," skonštatoval analytik z Iness Róbert Chovanculiak.
Prieskum ukazuje, že štvordňový pracovný týždeň by sme nechceli, ak by znamenal aj pokles mzdy. "My sme sa ich pýtali, či by súhlasili s tým, keby namiesto päťdňového pracovného týždňa bol štvordňový, ale s tým, že by dostali mzdu len za štyri dni. Takmer tri štvrtiny respondentov uviedli, že nie, súhlasilo iba 9,2 percenta opýtaných" povedal riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích. A kto sú tí, ktorí by ho uvítali? "Väčšia časť z tých, ktorí súhlasia majú vysokoškolské vzdelanie, sú vo veku od 34 do 49 rokov, takže vo veku, keď Slováci majú deti," dodal Hřích.
TV JOJ
TV JOJ
V Grécku pracovný týždeň predĺžili
Ministerstvo práce reagovalo, že zamestnávatelia môžu aj dnes dobrovoľne zaviesť tento systém, a diskusii sú otvorení. "Ak by sa otvorila diskusia na túto tému a hľadali by sa prieniky k možnému nastaveniu, tak len v takom prípade, že nepríde ku kráteniu miezd zamestnancov," uviedla Natália Jachym Holubová, hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. "Európska komisia uznáva výhody, ktoré môže mať štvordňový pracovný týždeň na duševnú pohodu a rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Zdôrazňuje, že skrátenie pracovného týždňa musí podporovať konkurencieschopnosť a ekonomickú stabilitu únie," vyjadril sa aj Radim Dvořák zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Grécko ale naopak zaviedlo možnosť šesťdňového pracovného týždňa. "Dlhodobo klesá počet odpracovaných hodín v celej Európe, ale zároveň tu máme demografickú krízu. Klesá počet zamestnancov, ktorí sú v produktívnom veku a rastie počet dôchodcov. To znamená, že v budúcnosti bude tlak na to, aby ľudia pracovali viac a dlhšie," uviedol Chovanculiak. "V žiadnom prípade nebudeme predlžovať pracovný týždeň. Na Slovensku ľudia pracujú dosť," dodala Holubová.