Extrémne počasie devastuje slovenské poľnohospodárstvo
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Máme zatiaľ rekordný rok v agro sektore. žiaľ v negatívnom klimatologickom zmysle. škody sa šplhajú už teraz do astronomických výšok a vyhliadky v tomto smere nie sú dobré. Krúpy do piatich centimetrov začnú byť pomaly štandardom. Jedinou pomocou je poistenie. To bude však stále viacej potrebovať podporu verejného sektora, bez neho to nepôjde.
Extrémne počasie devastuje slovenské poľnohospodárstvo
Poľnohospodárska výroba je najviac závislá od vrtochov počasia. "Zažívame obdobie, aké sme určite nemali tu nieže pred 30 rokmi, možno ani pred 10," povedal predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Alexander Pastorek.
Extrémny rok začal extrémnymi zrážkami a vetrom. "Celý júl prešiel, nepadla ani kvapka, plodiny dozrievajú, ale žiaľ nie tak, ako by sme si to želali," priblížil Pastorek. Poľnohospodári na Slovensku si žiaľ majú naozaj z čoho vyberať. Pšenica zaplavenie, vinič - jarný mráz, sója - ľadovec, marhuľa - ľadovec, sója - ľadovec. "Škody v poľnohospodárstve na Slovensku až do osemdesiat miliónov eur za tento rok," uviedol riaditeľ Agra poisťovne Ing. Dalibor Bán.
Extrémne prejavy počasia už nebudú výnimkami, ale štandardom a v stále väčšej miere, bez poistenia to nejde. Poľnohospodári v rámci neho môžu od roku 2019 využívať takúto štátnu pomoc. "Dostávajú refinancovaním naspäť po vyplatenej čiastke poistného zhruba 40-50%," pokračoval Bán.
Riešením by bol fond, kam by ochotne poľnohospodári prispeli, ak prispeje aj štát a poisťovne
"Potom by slúžil na odškodnenie tých, ktorých postihnú škody, ktoré sú nepoistiteľné," priblížil Pastorek. Európa sa otepľuje zároveň rýchlejšie, ako ostatné kontinenty. "Za posledných 9 rokov, od roku 2015, všetky roky sú najteplejšie, čo sa globálnej teploty týka," informovala klimatologička Jaroslava Slávková. Naše reportáže z minulosti sú toho dôkazom. Paradoxne aj samotné poľnohospodárstvo prispieva ku klimatickým zmenám a nie malou mierou.
"Patrí medzi najväčších emitérov skleníkových plynov," priznala Slávková. Jesť, ale samozrejme musíme a agro výroba sa postupne snaží modernizovať, tak aby nebola tak škodná pre životné prostredie. Príroda je však zatiaľ stále rýchlejšia ako ľudia.