Skoro jasno
Bratislava
Teodor
9.11.2024
Pracovné prostredie môže spôsobiť zdravotné problémy. Na čo má zamestnanec právo?
Zdielať na

Pracovné prostredie môže spôsobiť zdravotné problémy. Na čo má zamestnanec právo?

BRATISLAVA / Ľudia so sedavou prácou môžu po odpracovaných rokoch bojovať s rôznymi bolesťami - hlavy, kĺbov alebo chrbtice. Jednou z príčin môže byť nevyhovujúce pracovné prostredie. Zamestnanci, ktorých hlavným nástrojom je počítač, majú nárok na rôzne pracovné pomôcky a dokonca aj na preplatenie dioptrických okuliarov.

​Fyzioterapeuta vyhľadáva čoraz viac ľudí. Aj nedostatočne zabezpečené pracovné prostredie vám dokáže spôsobiť zdravotné problémy. "Primárne je to preťaženie driekovej, krížovej a krčnej oblasti chrbtice, z toho vyplývajú preťažený ramenný pletenec a takisto aj ten zrak. toto sú tie najčastejšie diagnózy, s ktorými sa stretávame," hovorí fyzioterapeut Csaba Csolti.

Nárok na pomôcky

Podľa platnej legislatívy majú zamestnanci pri práci so zobrazovacími jednotkami, čiže pri práci s počítačom, nárok na pomôcky, ako napríklad ergonomickú myš, podložku pod nohy a ruky, či dokonca stoličku. "To sú základné veci, ktoré by bolo dobré dodržiavať nielen z pohľadu zamestnanca. Aj zamestnávatelia, keby si uvedomili, že keď zamestnanec je zdravý, tak je najvýkonnejší," dodal Csolti.

Potvrdil to aj vedúci úseku BOZP Západoslovenskej distribučnej. Spoločnosť sa vraj snaží zabezpečiť rovnaké pracovné podmienky svojim zamestnancom aj v pohodlí domova. "Pracovníci v kancelárii a tí čo sú na homeofficoch musia mať rovnaké podmienky. Poskytujeme zamestnancom monitor, klávesnicu, myš, dostávajú podložky pod ruky, pod nohy a pod klávesnice," ozrejmil vedúci úseku BOZP a kvality Vít Hinca.

Dôraz sa kladie aj na zrak

A keďže pri práci s počítačom si namáhame aj zrak, zamestnávateľ je povinný zlepšovať úroveň ochrany práce napríklad aj preplatením dioptrických okuliarov či šošoviek, čo vyplýva z legislatívy Slovenskej republiky.

"Podľa zákona o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri práci so zobrazovacími jednotkami je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi, ak je to na základe vyšetrenia očí a zraku nevyhnutné, špeciálne korekčné prostriedky na prácu so zobrazovacou jednotkou," uvádza sa v stanovisku Úradu verejného zdravostníctva SR.

"Podmienky, za ktorých si môžu zamestnanci žiadať o preplatenie dioptrických okuliarov, u nás určuje zamestnávateľ," informoval Ladislav Kerekeš, hovorca Národného inšpektorátu práce.

Pripravuje sa smernica

"Momentálne pripravujeme smernicu, kde budeme tieto prostriedky poskytovať. Rozhodli sme sa, že všetci zamestnanci, ktorí pracujú so zobrazovacími jednotkami, dostanú korekčné prostriedky, ktoré budú hradené zamestnávateľom," hovorí Hinca. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi zabezpečiť, ak je to potrebné, komplexné oftalmologické vyšetrenie.

"Náklady spojené so zaisťovaním bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je povinný znášať zamestnávateľ, tieto náklady nesmie presunúť na zamestnanca," dodal Kerekeš.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy