Protesty proti vláde: Ako vnímajú dianie v rezorte politici a samotní účastníci?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Kultúrne vody sú rozvírené. Dôvodom je odvolanie troch členov Rady Fondu na podporu umenia. Ide o Alžbetu Lukáčovú, Katarínu Kövešdi Cvečkovú a Rastislava Steranku. Aj tieto zmeny rezonovali na protivládnom proteste na námestí SNP.
Protesty proti vláde
Kritika voči ministerke kultúry narastá
Na Námestí SNP 13. augusta vystúpili rečníci a na pódiu rezonoval aj Fond na podporu umenia. Tento fond sa dostal do pozornosti kvôli zákonu, ktorý v auguste začal platiť a posilnil právomoci ministerstva pri prerozdeľovaní financií na umenie. V praxi to znamenalo, že z 13 členov tohto fondu až siedmich nominuje ministerka kultúry.
Protest sa zameral predovšetkým na kritiku ministerky kultúry a spomenul aj Borisa Suska a otázkam právneho štátu. Na rozdiel od protestu z 12. augusta, ktorý organizovala občianska spoločnosť Otvorená kultúra, protest z 13. augusta organizovali politické strany, konkrétne Sloboda a Solidarita a Progresívne Slovensko. Napriek tomu, že organizátormi boli politici, na pódiu sa neobjavili, pretože chceli dať priestor tým, ktorých sa zmeny najviac dotýkajú.
Na proteste ľudia skandovali "odstúpiť" a vyzývali aj Roberta Fica, aby podal demisiu, ak to neurobia samotní ministri. Väčšina z prítomných chcela ochrániť kultúru, ktorú považovali za otvorenú a slobodnú, nie za výlučne slovenskú. Niekoľko tisíc účastníkov vyslovilo nespokojnosť so súčasnou vládou a vyzvalo na zmenu. Na pódiu rečnili nielen ľudia z kultúry, ale aj bývalí sudcovia.
Námestie SNP pred začiatkom protestu