Jasno
-2°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Počet otrávených dravcov stúpa. Odborníci varujú, že to môže mať vplyv na ich populáciu
Zdielať na

Počet otrávených dravcov stúpa. Odborníci varujú, že to môže mať vplyv na ich populáciu

BRATISLAVA / Ochranári zaznamenali zvýšený počet dravých vtákov, otrávených jedom na hlodavce. Ide najmä o lokalitu v chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Alarmujúci je aj fakt, že mnohé vtáky, ktoré v záchranných staniciach nejavili známky otravy, predsa len mali tieto látky v tele. Ornitológovia upozorňujú, že to môže mať negatívny vplyv na ich populáciu.

​Látky spôsobujú vnútorné krvácanie

​Do voľnej prírody vypustili zachráneného orla kráľovského. Stalo sa tak po veľmi zdĺhavom liečení. Priotrávil sa jedmi na hlodavce. Bol nájdený pri Galante, kde evidujú hniezdo orlov. Ide o chemickú látku, ktorá pôsobí na zrážanlivosť krvi. "Keď ho požije takýto orol prostredníctvom hraboša, tak väčšinou má problémy s vnútorným krvácaním. Keď ho zožerie veľa, tak môže až uhynúť," uviedol predseda Ochrany dravcov na Slovensku Jozef Chavko.

Mladému orlovi kráľovskému inštalovali na telo vysielačku, aby mali o ňom prehľad. "Prostredníctvom družíc ho sledujeme, čiže na počítači vieme, každý deň, každú minútu, kde sa nachádza. Vieme mu pomôcť, keby sa mu niečo stalo," dodal Chavko. Podľa prieskumu vedcov z Veterinárnej fakulty v Brne, sa slovenskí ornitológovia dozvedeli veľmi smutnú správu.

Ochranári chcú vyvolať celospoločenský dialóg

"Päťdesiat až sedemdesiat percent uhynutých jedincov v záchranných staniciach je chronicky otrávených rodenticidami. To znamená, že niekedy v živote zožrali nejakú otrávenú potravu," informovala Adriana Hološková zo Záchrannej stanice voľno žijúcich vtákov v Brezovej pod Bradlom. Tieto chemické látky sa ukladajú v ich tkanivách, čo má veľmi negatívny dopad na ich zdravotný stav. "Ide o jedince, ktoré plošne zobrali z záchranných staníc. Myšiarky ušaté v našej stanici, u nich sa tá otrava prejavila tak, že mali problém s rozmnožovaním," dodala Hološková.

"V Trnavskom kraji to je celkovo sedemdesiat uhynutých živočíchov," priblížil Richard Zipser zo stráže prírody Štátnej ochrany prírody. Spoločenská hodnota jedného orla kráľovského je štyridsaťtisíc eur. Na základe tejto závažnej skutočnosti ochranári chcú vyvolať celospoločenský dialóg. "Už po dohode s kolegami z CHKO Malé Karpaty, či to bude podnetom alebo oznamom na políciu trestným oznámením, tak to sa ešte dohodneme. Snahou je vyvolať diskusiu, aby sme túto situáciu riešili," uviedol Rudolf Jureček z štátnej ochrany prírody.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy