Tri roky po tragédii: Osadné potrebuje peniaze na nové bezpečnostné opatrenia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
OSADNÉ / Bol to najtragickejší požiar v zariadení sociálnych služieb v histórii Slovenska. V obci Osadné v sninskom okrese zomrelo na následky nešťastia 7 ľudí. Stalo sa to pred tromi rokmi. Odvtedy v tomto zariadení pribudli viaceré protipožiarne opatrenia. To najefektívnejšie - aby mala každá izba svoj systém okamžitého hasenia, však stále chýba. Zháňajú naň peniaze. Podľa Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb takéto opatrenie chýba
Bola to noc, na ktorú nikdy nezabudnú. Neboli to pre nich len klienti, ale rodina. Mnohí boli v zariadení desiatky rokov, v podstate od malička. Na následky tragické požiaru dovedna zomrelo sedem ľudí. Zamestnanci sa im poskladali na pomník. Po skaze, ktorú požiar napáchal, nasledovala rekonštrukcia zničených priestorov. A to všetko počas plnej prevádzky. Pristúpili aj k zníženiu kapacity.
"Som sa bála, že idete nám to rušiť, domov náš, lebo my sme tu od mala," povedala klientka zariadenia Eva Čonková. "Zo 60 miest máme teraz 48, ale vlastne zachovali nám ten počet zamestnancov, čiže tá kvalita starostlivosti o našich prijímateľov tiež išla vyššie a razom sa zmenili a zlepšili aj bytové podmienky," uviedla riaditeľka CSS Zátišie v Osadnom Agáta Kováčová.
Okrem toho, že bezprostredne po požiari zakúpili nové interiérové vybavenie, urobili aj viaceré protipožiarne opatrenia
Medzi nimi napríklad elektronický požiarny systém s prenosom poplachových informácií, ktorý je vo všetkých obytných priestoroch, kde sú klienti. "Ide sms jedna mne, druhá ide smska akože najbližšiemu údržbárovi, ktorý akože tu býva, to sú len 2 kilometre, čiže my dostaneme okamžite hlásenie a už to riešime. Rieši sa teraz projektová dokumentácia na celkovú rekonštrukciu priestorov s tým, že je tam aj bezbariérový výťah a vlastne aj tie proti požiarne schodiská," informovala riaditeľka Kováčová.
"Ak sa im podarí zrealizovať rekonštrukciu vrátane bezbariérového výťahu a protipožiarných únikových schodísk, bude to v danom objekte najlepšie možné riešenie, aby boli klienti chránení," povedala komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská.
Odhadované náklady sú vo výške 2,6 milióna eur a Prešovský samosprávny kraj, pod ktorý zariadenie patrí, hľadá finančné krytie
"Zriaďovatelia môžu požiadať o dotáciu na podporu rozvoja sociálnych služieb, ktorá je určená napr. na zveľaďovanie technického stavu, opravu techniky či vytváranie bezbariérového prostredia v zariadení," osvetlila hovorkyňa ministerstva práce Natália Jáchym Holubová. Podľa šéfky sekcie ošetrovateľstva Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb ideálnym riešením by bolo, ak by boli zariadenia vybavené systémom, ktorý nielen alarmuje, ale zároveň okamžite hasí. Ten však domovy bežne nemajú.
"Nemajú, lebo je to samozrejme veľmi drahé, ale musím povedať, že toto by bolo naozaj veľmi účinné a efektívne a efektívnejšie ako mnohé iné investície, ktoré by boli realizované do týchto zariadení. Si uvedomujem akú obrovskú zodpovednosť máme a zároveň ako málo máme nástrojov a možnosti, aby sme takýmto situáciám prechádzali potrebovali by sme oveľa oveľa väčšiu pomoc a podporu zo strany štátu," zakončila predsedníčka sekcie ošetrovateľstva Zuzana Fabianová.