Jasno
-0°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Slovensko má vysoké ambície: Chce byť prvou krajinou EÚ bez GMO sóje
Zdielať na

Slovensko má vysoké ambície: Chce byť prvou krajinou EÚ bez GMO sóje

VÝCHODNÉ SLOVENSKO / "Chceme byť prvou krajinou Európskej únie bez geneticky modifikovanej sóje." Aj táto veľká výzva dnes odznela na šiestom ročníku "Slovenského dňa sójového poľa" pri hraniciach s Maďarskom. Krajiny Európskej únie ročne dovezú sójové bôby v hodnote 14 miliárd eur. Trendom je totiž znižovanie spotreby mäsa. Lenže import je aj z takých častí sveta, kde o podmienkach pestovania veľa nevieme.

​Dovoz sójových bôbov má stúpajúci trend

"Sme na východoslovenskej nížine, ktorá je na Slovensku najvýznamnejšou oblasťou pestovania sóje. Je to pestované bez genetickej modifikácie," uviedol organizátor podujatia a konateľ Agrotrade Group Róbert Németh. To sa ale s určitosťou povedať nedá o sóji, ktorú dovážame. "Z Brazílie dovážaná sója tieto parametre nespĺňa. Ten dovoz z Južnej Ameriky je obrovský. Vôbec o tej sóji nevieme, za akých podmienok je pestovaná," vysvetlil predseda SPPK Andrej Gajdoš.

Dovoz sójových bôbov má dlhodobo stúpajúci trend. Podľa údajov Štatistického úradu sme v roku 2013 na Slovensko priviezli bôby za desať miliónov eur, vlani už import bôbov presiahol hodnotu 24 miliónov eur. Krajiny Európskej únie spolu s Veľkou Britániou a Severným Írskom ročne dovezú sójové bôby v hodnote štrnásť miliárd eur. Európskym trendom je znižovanie spotreby mäsa a konzumácia alternatívnych bielkovín. "My na Slovensku sa určite môžeme hrdiť tým, že dokážeme vyrábať GMO free," pripomenul Gajdoš. 

Pri pestovaní sóje netreba hnojiť dusíkom

Cieľom je certifikovať našich pestovateľov, spracovateľov, ale aj chovateľov zvierat ako producentov bez GMO sóje. "Zapracovávať do kŕmnych zmesi, naše zvieratá by sme mohli predávať všade v Európe ako bez GMO zvieratá," povedal Németh. Pestovatelia zdôrazňujú, že sóju nie je potrebné hnojiť dusíkom a pri jej pestovaní sa používa menej chemikálií. "Je to obrovská výzva a je to šanca pre nás, ako pre Slovensko, byť jedinou krajinou Európskej únie, ktorá by toto mohla dokázať, čo by bolo veľkou devízou a pridanou hodnotou," uviedol generálny riaditeľ Saatbau Slovensko Viliam Kurinec.

Slovensko je jediná krajina EÚ, ktorá by toto vedela urobiť

"Slovensko je jediná krajina v rámci Európskej únii, ktorá by toto vedela urobiť. Celá Európska únia dováža okolo tridsať miliónov ton sóje ročne a vyprodukuje len tri milióny ton. Väčšina krajín nikdy nebude vedieť vyprodukovať toľko sóje, koľko spotrebuje pre svoju živočíšnu výrobu," poznamenal Németh. Poľnohospodári chcú však zájsť ešte ďalej, aby sme čo najmenej produkcie vyviezli, ale namiesto toho spracovali doma. "Aby sme našli zdroje na prípravu alebo budovanie zariadení, ktoré spracujú túto komoditu a bude umiestnená na náš trh," priblížil štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva SR Jozef Smatana. "Aby to ostávalo u nás, vieme, čo do tej zemi dávame, vieme, ako sa o ňu staráme," ukončil Gajdoš.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy