Jasno
-0°
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
V dejinách ľudstva sú momenty, na ktoré nemáme byť hrdí. Zabudnuté obete vojny dostali svoje mená a pamätníky
Zdielať na

V dejinách ľudstva sú momenty, na ktoré nemáme byť hrdí. Zabudnuté obete vojny dostali svoje mená a pamätníky

JANKOVCE / REPEJOV / "Nech je to výkričník pre každého z nás, že v dejinách ľudstva sú momenty, na ktoré nemáme byť hrdí". Aj tieto slová odzneli na vojenskom cintoríne v Jankoviach. Vďaka dlhoročnému úsiliu členov Klubu vojenskej histórie Beskydy sa podarilo vypátrať mená vojakov padlých vo Veľkej vojne. Identifikovali tiež vojakov z masovej šachty v Repejove. Na oboch miestach potom vyrástli pamätníky, aby sme na hrôzy vojny nikdy nezabudli.

Vojna priniesla utrpenie a bolesť. Boli to milióny obetí, sirôt a vdov, pričom mnohé ani netušia, kde sú ich príbuzní pochovaní. Tak to bolo aj v prípade padlých pri Repejove v Medzilaborskom okrese. Vojaci tam boli pochovaní masovej šachte. "V podstate ten cintorín vypadol z ľudskej pamäte vďaka teda archívnym materiálom. Vďaka spomienkam miestnych obyvateľov sa podarilo, lokalizovať približnú polohu toho masového hrobu," uviedol predseda klubu vojenskej histórie Beskydy Martin Drobňák.

Začali výskumom, ktorého cieľom bolo získanie mien padlých vojakov. Pátrali v archívoch v Prahe, vo Viedni aj v Budapešti. Vďaka práci členov Klubu vojenskej histórie Beskydy neznámi vojaci získavajú späť svoju identitu. V prípade masovej šachy v Repejove sa podarilo identifikovať takmer každého. "Bydlisko, rok narodenia, povolanie toho človeka, vierovyznania a príčinu smrti, najmä pomáhajú nám najmä takzvané registre, matriky padlých," informoval podpredseda klubu vojenskej histórie Radoslav Turik.

V Repejove aj v Jankovciach pribudli pamätníky padlých

Pri príležitosti 110. výročia vypuknutia konfliktu ich posvätili vojenskí duchovní. V Jankovciach pritom boje vôbec neprebiehali. "Ale v našej obci bola zriadená poľná nemocnica. Konkrétne to bolo v starej škole bola tá poľná nemocnica aj v kostole. Pravdepodobne tých zranených bolo veľa a to boli najväčšie miestnosti asi budovy hej, kde sa to dalo umiestniť," priblížil starosta obce Jankovce Jaroslav Vasiľ.

Iba na projekte v Jankoviach pracovali členovia Klubu vojenskej histórie Beskydy 6 rokov. Centrálny pamätník je zo žuly a váži dve a pol tony. "Na oboch lokalitách sú pochovaní najmä vojaci rakúsko-uhorskej armády, v prípade Jankoviec dvaja vojaci ruskej armády," pokračoval Drobňák.

Vojenskí historici sa v spolupráci s obcou Nižná Polianka venujú obnove vojnových cintorínov dlhodobo. "Vybudovali sme nový cintorín obci Smilno. Pamätník, ktorý má názvom Panteón osobností v obci Nižná Polianka zrekonštruovali sme náučný chodník v obci Becherov k pamätníku Dušana Jurkoviča," osvetlil starosta obce Nižná Polianka Ján Cundra.

Aj vďaka takýmto pamätníkom minulosti nikdy nebude zabudnutá

Pripomínajú, aká je cena vojnového konfliktu a aký je mier vzácny. "To je aj taký výkričník pre nás, ktorý u sme tie vojny nezažili, že pozor! Sú v dejinách ľudstva aj také momenty, na ktoré nemáme byť hrdí a preto práve si ich treba pripomínať," povedal starosta Jankoviec Vasiľ.

"Je treba neustále pripomínať hrozné dôsledky vojny a tento región si to vytrpel už dvakrát, takže dúfajme, že už nikdy sa naozaj takéto zlé časy nevrátia," dokončil Turik.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy