Nevidiaci sa stretávajú s odmietnutím vodiacich psov v prevádzkach
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Vodiaci pes so špeciálnym výcvikom je rovnocenná kompenzačná pomôcka ako invalidný vozík. No nie všade nevidiacich so psom pustia. Úrad registruje od nevidiacich niekoľko podnetov k prípadom, keď boli v rôznych prevádzkach odmietnutí.
Nevidiaci sa stretávajú s odmietnutím vodiacich psov v prevádzkach
Autobusy taxíky či obchody, toto sú najčastejšie problémy, s ktorými sa stretávajú nevidiaci, keď chcú ísť niekam s vodiacim psom. "Napríklad tu v Nitre mi jeden povedal, že on psov neberie," povedala nevidiaca Eva Kaletová. "Toto by sa malo zlepšiť, aby nas akceptovali v tom obchode," uviedol nevidiaci Ján Šulag.
Vďaka psom sú v uliciach samostatní
Nevidiacim, nahrádza pes oči. Vďaka tomu sú samostatní aj na ulici. Mnoho vecí tak zvládnu bez ľudského doprovodu. "Ten pes mi tie prekážky, ktoré nevidím obchádza," opísal Ján Šulag. Janko má vodiaceho psa 4 roky. Život bez jeho pomoci si však nevie predstaviť. Predtým mal aj časté úrazy. "Už štyri roky som nemal rozbitú hlavu, takže to je fajn," dodal Ján Šulag.
Všetkých ich trápi, to, že stále sú miesta, kde ich so psami neradi vidia. Pritom každý jeden prešiel náročným výcvikom. "Oni sú tak cvičení a vedení, aby sa vedeli správať v každom prostredí," ozrejmila Ľubica Radlinská z výcvikovej školy PVP.
Žiadna prevádzka nemá dôvod odmietnuť nevidiaceho so psom
S týmito problémami nevidiacim pomáha úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím. "Spomeniem jeden konkrétny prípad, keď sme riešili konkrétnu situáciu v centre Bratislavy. Ide o reštauráciu do ktorej nevpustili nevidiaceho človeka, ktorý prišiel so psom," informovala Štefánia Kačalková, hovorkyňa /radu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím. "Všeobecne nevpúšťame do vnútra so psíkom lebo máme otvorenú kuchyňu. Dotyčný nepreukázal, že má nejaké problémy. On sa urazil a odišiel preč. Keby preukázal, že má problém tak nemáme s tým problém," priblížil Čerim Krasniči, majiteľ japonskej reštaurácie v Bratislave.
Podľa zákona je vodiaci pes, so špeciálnym výcvikom rovnocenná kompenzačná pomôcka ako invalidný vozík. Nielen preukaz ZŤP, ale aj špeciálny výcvik psa by mala preukázať každá zdravotne znevýhodnená osoba preukazom psa a známkou, ktorú pes nosí na viditeľnom mieste. Zákon tiež ukladá, kam pes so špeciálnym výcvikom môže a naopak nemôže ísť. "Nemôže ísť do skladových priestorov, ani do kuchyne, kde sa narába s jedlom, ale môže ísť do reštaurácie, kde sa už iba konzumuje. Naozaj žiadna prevádzka nemá dôvod takéhoto človeka odmietnuť," dodala Kačalková.
Vodič MHD odmietol ľudí so psom a vozíčkom
Nielenže ide o reštaurácie, hotely, motoresty alebo cukrárne, ale dokonca aj kúpele. "Mali sme niekoľko podnetov, keď nebola umožnená kúpeľná liečba," doplnila Kačalková.
Úrad eviduje v rámci celého Slovenska aj podnety v prípade dopravy MHD a taxíkom, kedy vodič odmietol odviesť nevidiaceho so psom alebo klienta na vozíku. "Naši vodiči sú pravidelne školení na to, aby podobné situácie s nevidiacimi riešili v prospech nevidiacich. Organizujeme pravidelné školenia, ktoré pomáhajú cestujúcim so zrakovým znevýhodnením orientovať sa v našich vozidlách," priblížil Jozef Vozár, hovorca Dopravného podniku Bratislava. "Zo zákona by mal každý taxikár zobrať človeka aj s vozíčkom aj nevidiacim psom," povedala Kačalková. Pri objednávaní odvozu taxislužby odporúčajú, aby ste na prítomnosť vodiaceho psa vopred upozornili.