22 ROKOV PO - 21.11.1989. Okupačná stávka na vysokých školách
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Slovenská vysokoškoláci pokračovali v štrajkoch. Žiadali vytvorenie špeciálnej komisie na vyšetrenie zásahu na Národnej triede, odstúpenie skompromitovaných politikov, pluralitu a sprístupnenie médií. Zároveň podporili generálny štrajk.
Predsedníctvo SNR na čele s predsedom Viliamom Šalgovičom zaujalo odmietavý postoj k udalostiam, ktoré sa odohrali 17. novembra. Policajný zásah proti študentom na Národnej triede označili za primeraný.
21. novembra sa protestné akcie študentov rozšírili po celej republike. Masové akcie sa uskutočnili najmä v Bratislave a Prahe. V Bratislave sa zišlo 10 000 študentov. Päťtisíc sa ich zišlo na Šafárikovom námestí pred Univerzitou Komenského. V tej iste dobe sa 5000 študentov stretlo na Hviezdoslavovom námestí.
Odsúhlasený generálny štrajk
Presne na tomto mieste študentka Filozofickej fakulty Henrieta Hrinková predniesla prítomným požiadavky študentov a bola odsúhlasená okupačná stávka na vysokých školách. Sformovalo sa aj nezávislé robotnícke združenie, ktoré sa k študentom pripojilo. " ... Pred zhromaždením vystúpil okrem iných v mene robotníkov z Bratislavy Zvrábel, ktorý prehlásil, že práve v meste vzniklo nezávislé robotnícke združenie, pripojujúce sa k demonštranotm," píše sa v publikácii "November. Očami ŠtB a ulice", ktorú vydal Ústav pamäti národa.
V tomto čase sa najviac angažovalo združenie Verejnosť proti násiliu. To vzniklo ako reakcia na zákrok bezpečnostných zložiek proti študentskej manifestácii dňa 17. novembra 1989. Od 20. do 26. novembra sa v celej ČSFR konali stotisícové manifestácie.
Seriál 22 ROKOV PO pokračuje na stránke zajtra predpoludním časťou 22. november 1989.
SITA