V dedinke pod kopcami nemajú vodu. Bojujú aj so žltačkou
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
KOLAČKOV / Kým v niektorých častiach Slovenska ešte stále bojujú s vysokou hladinou vody, v nasledujúcej reportáži Vám ukážeme, kde je voda nad zlato. Prameň v dedine Kolačkov na severe Slovenska bol na takom historickom minime, že tam museli regulovať prítok vody do domácností. V miestnej osade navyše zúri žltačka, a práve pri nej je hygiena veľmi dôležitá.
V dedinke pod kopcami nemajú vodu. Bojujú aj so žltačkou
"Keď som išla do práce sa stalo, že voda hocikedy nešla. Zuby som si umývala v práci. Z práce som prišla po 4. hodine a voda zase nešla," opísala Monika Reľovská, obyvateľka Kolačkova. Úderom 15. hodiny darmo mnohí obyvatelia Kolačkova otáčali vodovodnými kohútikmi, voda z nich jednoducho netiekla.
Počas horúčav bojovali s minimálnym prítokom
Takto fungovali celé leto, počas ktorého bolo extrémne horúco a prietok vo vodnom zdroji bol na historickom minime. "V Kolačkove bolo najmenej zrážok," ozrejmil Pavol Zamiška, starosta Kolačkova. Bežný prítok vody sú takmer dva litre za sekundu. "Pol litra za sekundu bol ešte pred týždňom," povedal Jozef Žoldák, vodohospodár obecného úradu.
Ľudia s ktorými sme sa rozprávali nepochybujú o tom, že za to môže extrémne sucho, sú však presvedčení o tom, že za tie roky, čo sa voda voda mnohokrát regulovala sa už mohlo nájsť riešenie. "Nie je riešenie u nás v dedine? Veď sme obec pod kopcami. Viete čo tu je prameňov hore? Len ich treba pochytať," povedal František Koneval, obyvateľ Kolačkova.
V dedine bojujú aj so žltačkou
Paradoxne, kým iné časti Slovenska bojovali so záplavami, tu v Kolačkove bola voda nad zlato. "Teraz sa teším a som veľmi rád, že nám pán oh doprial dážď," dodal Žoldák. Voda tak z kohútikov tečie, ale ľudia sa boja, dokedy. "V 21. storočí fungovať bez vody je trochu smiešne," zhodnotila Reľovská.
Navyše, v miestnej osade už evidujú niekoľko prípadov žltačky. "Je veľmi dôležitá osobná hygiena a hygiena rúk," povedala Mária Mancalová, riaditeľka RÚVZ v Starej Ľubovni. "1. októbra máme naplánovanú bezpečnostnú radu. Máme nejaké alternatívy pre starostu, ktoré mu môžeme navrhnúť, ale musí si to riešiť obec sama," dodala Katarína Tomková, prednostka OÚ v Starej Ľubovni.