Vojenská polícia a jej právomoci. Môže vtrhnúť kamkoľvek?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Kauza odpočúvania novinárov každým dňom silnie. Vojenskému obrannému spravodajstvu totiž stačil jediný podpis sudcu a mohli sa napichnúť na súkromné hovory novinárov. V susednom Česku takisto stačil jediný podpis na to, aby do českej televízie vtrhlo ozbrojené vojenské komando a zabavilo aj súkromné materiály redaktorov. Pozreli sme na to, či podobnému prepadu môžu čeliť aj slovenskí novinári.
Po zuby ozbrojené komando vojenskej polície vtrhlo do budovy Českej televízie na jar tohto roku. Údajne hľadali tajný dokument, ktorý sa objavil v reportáži redaktora Karla Rožánka.
Dodnes však nikto nevysvetlil, prečo si kukláči odniesli niekoľko pytlov dokumentov, počítače či kazety. Sudca, ktorý zásah podpísal, ale médiám povedal, že dal povolenie len k tomu, aby policajti našli daný dokument. Vraj ho vôbec nenapadlo, že do televízie vtrhne celé komando so samopalmi a bude zabavovať osobné veci.
Hrozí to aj u nás?
Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) síce nemá právo ani so súhlasom sudcu vtrhnúť do žiadnych priestorov. Odposluchmi ale ich právomoci nekončia. VOS môže požiadať na základe svojich zistení a podozrenia vojenskou políciou, aby taký zásah urobila.
Pokiaľ by potom vojenská polícia dostala povolenie od sudcu, mohla by vtrhnúť do redakcie akéhokoľvek médiá a zabavovať počítače, dokumenty ale aj osobné veci redaktorov. Odborníci síce tvrdia, že k takému zásahu potrebujú VOS aj vojenská polícia relevantné dokumenty. Napríklad podozrenie z páchania závažnej trestnej činnosti.
TV JOJ