Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Prezident dal lekárom ultimátum!
Zdielať na

Prezident dal lekárom ultimátum!

Prezident Ivan Gašparovič dal viac ako 2 000 lekárom, ktorí podali začiatkom októbra výpovede, ultimátum.

Buď sa do soboty s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom dohodnú, alebo požiada vládu o vyhlásenie núdzového stavu. "Lekári budú musieť nastúpiť do práce,“ vyhlásil po stretnutí s odborármi, ministrom a zástupcami nemocníc prezident. To by pritom pre lekárov znamenalo, že budú mať tzv. pracovnú povinnosť a budú dostávať 70 % svojej súčasnej mzdy. Núdzový stav sa môže vyhlásiť od 30 do 90 dní.

Krízový stav si vyžiadal tvrdé rozhodnutie

"Situácia je veľmi vážna, je to stav, kedy vláda nie je schopná zabezpečiť podľa ústavy starostlivosť o život a zdravie občanov," objasnil Gašparovič svoje rozhodnutie. Lekárov vyzval na zváženie situácie a obe strany k tomu, aby pristúpili na kompromisy. "Chcem dúfať, že k dohode príde," dodal. Prezident pritom lekárov upozornil, že ak svoje výpovede stiahnu, ich postavenie sa na základe ponuky ministra a vlády zlepší, ak nie, nebudú mať nič. "To nie je vyhrážka, to je zhodnotenie reálneho stavu," odkázal im.

Ďalšie ponuky pre odborárov

Odborári dostali na rokovaní ďalšie ponuky, po predchádzajúcom zastavení transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, im ponúkli predloženie novely na jej zrušenie. Zároveň by ministerstvom navrhovaný rast platov o 300 eur pre každého lekára mohol byť zakotvený aj v legislatíve. Uvedené zvýšenie je podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika také, ktoré v súčasnej situácii môže garantovať. Zástupcovia nemocníc potvrdili, že rast miezd sa bude týkať všetkých ústavných zdravotníckych zariadení a bude kryté zdrojmi zo zdravotných poisťovní.

Zdravotná starostlivosť je ohrozená!

Vážnosť situácie potvrdil po stretnutí aj minister. Podľa neho v niektorých regiónoch môže prísť po 1. decembri, kedy viac ako 2 000 lekárom uplynie výpovedná doba, k ohrozeniu poskytovania zdravotnej starostlivosti. On sám však vyhlásil, že urobí všetko preto, aby sa tak nestalo. Aj odborári spravia podľa svojho šéfa Mariana Kollára všetko preto, aby lekári ostali v nemocniciach. "Ale potrebujeme na to partnera," doplnil. K dohode obe strany vyzval aj šéf Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula.

Lekári sa nedajú podplatiť

Rokovania sa aktuálne presúvajú k premiérke. Kollár nespresnil, či by už tam mohlo prísť ku konečnej dohode. "Na každé rokovanie ideme s tým, že sa chceme dohodnúť," povedal. Odborári však zároveň vyhlásili, že aktuálne otázka nestojí tak, či chcú, alebo nechcú stiahnuť výpovede. "Nemôže sa to zvrhnúť na podplatenie lekárov," uviedol Kollár. Podľa neho je ich akcia o zmene systému, legislatívnych garanciách a zabezpečení dostupnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti. "Je to aj o garancii návratu lekárov na svoje pôvodné miesta a na svoje funkcie," dodal.

Ku koncu septembra tohto roka podalo podľa Lekárskeho odborového združenia na Slovensku výpoveď 2 411 lekárov v 34 nemocniciach. Následne ich približne 400 výpovede stiahlo. Celkovo pracuje na Slovensku pri lôžkach pacientov takmer 7 500 lekárov. Lekárske odborové združenie žiadalo prostredníctvom podania výpovedí presadenie štyroch požiadaviek, dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov

TV JOJ

Súvisiace články

Najčítanejšie správy