Kamenický je otvorený úprave konsolidačného balíka. Celková suma sa však meniť nebude
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Koalícia sa dohodla na konsolidácii za 2,6 až 2,7 miliardy eur
BRATISLAVA / Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) je pripravený na diskusiu o prípadnej úprave konsolidačného balíka v rámci koalície. Ak sa však v nejakej oblasti pridá, inde sa musí ubrať a celková suma balíka musí zostať rovnaká. Zdôraznil to v nedeľnej (22. 9.) diskusnej relácii TA3 V politike.
O knihách možno diskutovať
Diskusia sa môže podľa neho týkať aj avizovaného zvýšenia dane z pridanej hodnoty (DPH) na knihy. "Ja sa nebránim žiadnym úpravám, ktoré budú dohodnuté v koalícii. Ale chcem upozorniť na to, akonáhle by sme niekde poľavili, niekde to musíme zobrať. Ten balík, jeho objem sa nesmie meniť a musí zostať rovnaký," podčiarkol Kamenický. Dôvodom podľa neho je, aby sa Slovensko vyhlo "gréckej ceste".
Koalícia tento týždeň predstavila a vláda už aj schválila balík opatrení v celkovej sume 2,7 miliardy eur. Minister vyzdvihol túto dohodu v rámci vládnej koalície, na ktorej sa podľa neho pracovalo polroka.
Ozdravenie financií sa nedá dosiahnuť za rok
Kamenický tiež zdôraznil, že ozdravenie verejných financií sa nedá dosiahnuť za jeden rok a vláda má jasný plán konsolidácie na viac rokov. Tento rok má deficit dosiahnuť necelých 6 % hrubého domáceho produktu (HDP), do roku 2027 by však mal klesnúť na 3 %, čo by malo pomôcť aj stabilizácii a následnému znižovaniu verejného dlhu.
"Pôvodne sme hovorili o 5 % deficite (na rok 2025). Dnes hovoríme o 4,7 % a možno tam bude ešte nejaký pohyb na úrovni 4,5 až 4,7 %," priblížil minister. Poukázal tiež na diskusie s Európskou komisiou (EK), ktorá má prísnejšie pravidlá a chcela by vidieť zníženie schodku na 4,3 % HDP. "Bohužiaľ, dostali sme sa do stavu, ktorý nám spôsobila predchádzajúca vláda a musíme to napraviť. My sme zodpovední hospodári a budeme to robiť naďalej," avizoval.
Na štátnom rozpočte na rok 2025 sa pracuje
Aktuálne sa podľa neho na ministerstve financií ešte pracuje na návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok, ktorý už zohľadní aj plánovanú konsolidáciu.
Okrem znižovania deficitu sa časť získaných peňazí použije na navýšenie v niektorých oblastiach. "Sú tu vyššie výdavky napríklad na zdravotníctvo, sociálnu oblasť, envirofond, strategické investície. Je toho dosť veľa, ale sú to veci, ktoré musíme urobiť," doplnil Kamenický.
Bez zmeny DPH by sa verejné financie konsolidovať nedali
Vládna koalícia sa pri príprave konsolidačných opatrení snažila nájsť opatrenia, ktoré budú mať čo najmenší dosah na ľudí, no bez zmeny sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) by sa konsolidovať verejné financie, vzhľadom na ich stav, nedalo. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii STVR O 5 minút 12 minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).
"Snažili sme sa urobiť také opatrenia, ktoré budú skutočne menej dosahovať na ľudí a v podstate budú nejako solidárne tie veľké firmy s malými a tí bohatí s chudobnými. A DPH bola témou, kde som aj musel Robertovi Ficovi (Smer-SD) povedať, že prepáč, ale my to bez tej DPH momentálne, vzhľadom na stav verejných financií, nevieme urobiť. Lebo 2,7 miliardy eur je obrovská suma," uviedol Kamenický.
Podľa podpredsedu Výboru Národnej rady (NR) SR pre financie a rozpočet a podpredsedu opozičnej SaS Mariána Viskupiča vláda namiešala pre firmy "smrtiaci kokteil". Pripomenul, že ľudí čaká zdražovanie. "Dosah na ľudí bude veľké zdražovanie, na firmy veľmi veľký rast nákladov, čo brzdí ekonomiku, čo brzdí konkurencieschopnosť," povedal Viskupič s tým, že väčšinu konsolidácie vláda preniesla na ľudí a firmy.
Vláda by mala v prvom rade šetriť na sebe
Pripomenul, že výdavky na štátnych zamestnancov v budúcom roku sú naplánované vo výške 14,5 miliardy eur. SaS by podľa Viskupiča šetrila aj na 13. dôchodkoch. "Tento rok nám rastú o 17 % výdavky na dôchodky, a to pri raste ekonomiky 2,3 %, ak vôbec bude. Toto je tá cesta do Grécka, presne toto bolo v Grécku, že krajina vyplácala stále viac dôchodkov a jednoducho na to nemala," uviedol Viskupič.
Štát ako kompenzáciu prijatých konsolidačných opatrení navrhol znížiť DPH na vybrané potraviny, lieky či učebnice na 5 %. Podľa Kamenického zníženie DPH prinesie zlacnenie potravín. Pripomenul, že zníženie DPH sa bude týkať všetkých potravín, nielen tých, ktoré klesnú z 10 na 5 %, ale aj ostatných, ktorých DPH klesne z 20 na 19 %. To, aby potraviny skutočne zlacneli, si chcú podľa Kamenického postrážiť.
Podľa Viskupiča zníženie sadzby DPH zlacnenie potravín neprinesie. "Pomohlo by to vtedy, ak by bolo jedno opatrenie. Keby vláda nerobila kaskádu iných opatrení, ktoré firmám zdražujú náklady, tak potom by sa dalo hovoriť o tom, že keď klesne DPH, je šanca, že klesnú ceny potravín. Ale toto sa nedeje, všetky tie dodatočné náklady, ktoré firmám dávate - dopravné náklady, transakčná daň, rôzne osobitné odvody, to sa nedá vykryť zlacnením," reagoval Viskupič.
Diskutovať chce aj Danko
Predseda SNS Andrej Danko chce ešte diskutovať o viacerých zmenách v navrhnutom konsolidačnom balíku. Má ísť napríklad o výšku sadzby pri ubytovaní, návštevách kultúrnych a športových podujatí či cenu ročnej diaľničnej známky. "Budem sa biť, ale nie tak, aby padol Robert Fico (Smer-SD), to mi za to nestojí," zdôraznil v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.
Konsolidácia je o kompromisoch
"Pre mňa bude priorita, aby aj ubytovania zišli na päť percent. Zajtra mám ešte rokovanie o vstupe na športoviská a kultúrne podujatia, kde by sme tiež chceli zachovať päťpercentnú daň," priblížil Danko. Chce riešiť aj otázku ceny ročnej diaľničnej známky. "Ja chcem, aby sme sa dohodli, že radšej neznižujme desaťdňové a mesačné a zachovajme tú cenu, aká je," uviedol.
Podotkol, že síce nesúhlasí so všetkými opatreniami, konsolidácia je o kompromisoch. "Pre mňa je to vždy menšie zlo vydržať v tejto vláde, ako dovoliť Progresívnemu Slovensku robiť to, čo tu robil Ódor celý rok v štáte," zdôraznil Danko.