Jasno
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
DPH 23 percent? Cestovný ruch varuje pred katastrofálnymi dôsledkami
Zdielať na

DPH 23 percent? Cestovný ruch varuje pred katastrofálnymi dôsledkami

SLOVENSKO / Cestovný ruch sa bojí, že vykrváca. 23-percentné DPH za ubytovacie služby v rámci konsolidačného balíka je pre nich absolútne neprijateľné. Pre mnohých hoteliérov to totiž bude likvidačné. Minister financií je diskusii ohľadom zmien otvorený. Tvrdí ale, že akékoľvek úpravy sa budú musieť nahradiť inými zásahmi.

"23 percentná daň na ubytovanie je dá sa povedať likvidačná pre mnohé ubytovacie zariadenia hoteliérov. Pretože táto daň je druhá najvyššia v Európe," povedal prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií Roman Berkes. "A bude to ťahať cestovný ruch do čiernej ekonomiky, z ktorej sa nevyberú dane," predpovedal majiteľ hotela Juraj Marko.

Zväz cestovného ruchu argumentuje aj tým, že až 20 z 27 členských krajín EÚ má sadzbu DPH na ubytovanie na úrovni 10% a nižšie. Okrem toho upozorňujú aj na to, že pri 23% DPH hrozí, že v cestovnom ruchu a pridaných odvetviach môže prísť o prácu až 15-tisíc ľudí. "Excesívne navýšenie dane z pridanej hodnoty na dvojnásobok by znamenalo absolútnu stopku rozvoja celého cestovného ruchu," vysvetlil generálny manažér AHRS Martin Novotný.

Minister financií ale trvá na tom, že je nevyhnutné ušetriť 2,7 miliardy eur

"Ja som ochotný sa baviť ďalej, len nemôžme sa baviť do nekonečna. My to musíme uzavrieť. My potrebujeme 15-teho októbra predložiť rozpočet. A akékoľvek úpravy urobíme, tak my to vyčíslime a bude sa to musieť nahradiť nejakými inými opatreniami, ktoré zasa budú bolieť niekoho iného," priblížil minister financií Ladislav Kamenický. Hoteliéri tvrdia, že nie tak ako to aktuálne bolí ich. Zvýšením DPH z pôvodných 10% odhadujú stratu navštevníkov na Slovensku na úrovni 1,3 milióna. To isté číslo by sa okamžite premietlo do straty prenocovaní.

"Ubytovanie bolo asi za 130 miliónov a gastro na 5% bolo za sumu, ktorá bola ešte o 110 miliónov vyššia. A boli to návrhy SNS najprv, aj to ubytovanie. Povedali, že dobre, radšej to dajme tomu gastru. Muselo sa ubytovanie vrátiť na 23% DPH a gastro sme znížili na 5%. Stálo nás to 110 miliónov," pokračoval Kamenický.

Andrej Danko chce ešte za hoteliérov zabojovať

"Chcem ešte sa baviť o tom, že aspoň mať nádej na zníženie DPH na ubytovanie. Povedal som vám, že kedy som sa hodil o zem, to sú živnostníci a malé firmy. A sú veci, ktoré musím strpieť," vyjadril sa podpredseda NR SR Andrej Danko. Juraj Marko vedie malý hotel s 26-timi izbami v Bratislave s 12-timi zamestnancami. Tvrdí, že hoteliérstvo je náročné na personál. A aj on sa obáva, že bude musieť prepúšťať.

"Až 40% z nákladov sú mzdové náklady. Nie všetci tí zamestnanci, aj v takej malej prevádzke ako sme my, budú môcť ostať," osvetlil Marko. Už teraz majú pripravené núdzové obmedzenia. "Tá recepcia bude fungovať len od 7 do 10 tej. Ako náhle to nebude vychádzať, tak budeme tlačiť klientov a povieme, že dnes vám to neupracem, si tu na dva dni, vydrž nám, budeš mať izbu lacnejšiu o pár eur. Aby sme tú prevádzku udržali potom," pokračoval Marko.

Proti zvýšenej DPH za ubytovanie zbrojí aj opozícia

"Tie opatrenia nijakým spôsobom nestimulujú náš hospodárský rast. Neštartujú našu ekonomiku, naopak ju len dusia," uviedol poslanec a predseda strany Michal Šimečka. "Takýmito krokmi vlády sa ten cestovný ruch zruinuje. Chcem vyzvať pána štátneho tajomníka pána Harbuláka, aby okamžite zvážil odstúpenie svoje," vysvetlil aj poslanec Marián Viskupič.

"Ministerstvo cestovného ruchu naďalej pokračuje v komunikácii so zväzmi a asociáciami. Očakávajú sa nové rokovania s ministerstvom financií, preto zatiaľ nebudeme komentovať návrh nových sadzieb DPH," tak znelo stanovisko ministerstva cestovného ruchu.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy