Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
22 ROKOV PO. 29. 11. 1989 - Zrušili vedúcu úlohu KSČ
Zdielať na

22 ROKOV PO. 29. 11. 1989 - Zrušili vedúcu úlohu KSČ

Seriál 22 rokov po pokračuje ďalším zlomovým okamihom. 29. novembra 1989 sa totiž stalo niečo nepredstaviteľné. Teda aspoň pre generáciu žijúcu v totalite. Federálne zhromaždenie Československej socialistickej republiky ústavný článok o vedúcej úlohe Komunistickej strany Československa (KSČ) v spoločnosti.

”Dvanásť rokov po februárovom štátnom prevrate, v roku 1960, komunistickí mocipáni slávnostne deklarovali, že v Československu zvíťazil socializmus; to sa premietlo popri zmene názvu štátu na Československú socialistickú republiku aj v ústavnom zakotvení vedúcej úlohy KSČ,“ povedal historik Peter Jašek z Ústavu pamäti národa.

Ústava z roku 1960 vo svojom 4. článku deklarovala komunistickú stranu ako „vedúcu silu v spoločnosti a v štáte“.

KSČ zlomil generálny štrajk

Zmenu vnútropolitických pomerov priniesla až nežná revolúcia v novembri 1989. Zásah proti študentom na Národnej triede v Prahe zmobilizoval obyvateľstvo v celom štáte, ktoré masovými demonštráciami na námestiach vyjadrovalo nespokojnosť s panujúcim komunistickým režimom.

Protesty obyvateľov dávali legitimitu požiadavkám, ktoré formujúca sa opozícia predkladala na rokovaniach s komunistami.

Otázka odstránenia vedúcej úlohy KSČ v štáte a v spoločnosti však bola medzi tými, ktoré KSČ nebola podľa Jašeka ochotná splniť. Až úspech generálneho štrajku 27. novembra 1989, na ktorom sa manifestačne zúčastnila väčšina obyvateľstva, prinútil politikov KSČ kapitulovať. Komunistickí poslanci Federálneho zhromaždenia predložili 29. novembra 1989 návrh na vypustenie článku 4 z ústavy. Návrh čítal vtedajší minister federálnej vlády Marián Čalfa.

Komunisti zrušili sami seba

Zo 177 prítomných poslancov Snemovne ľudu, prevažne členov KSČ, hlasovali všetci za návrh, ani jeden nehlasoval proti, ani sa nezdržal hlasovania. Aj všetci prítomní poslanci Snemovne národov hlasovali za vypustenie článku o vedúcej úlohe KSČ. "Vypustenie článku o „vševládnej“ strane, paradoxne, prebehlo rovnako hladko ako jeho zavedenie pred takmer 30 rokmi,“ vyhlásil Jašek.

Odstránenie vedúcej úlohy strany bolo podľa historika demokratickou opozíciou a obyvateľstvom vnímané ako významné víťazstvo nad štruktúrami starej moci, ktorá sa ťažko, a iba pod tlakom, vzdávala svojich pozícií. „Z historického hľadiska nešlo len o formálnu úpravu ústavy, ale aj o faktický koniec komunistického totalitného politického systému na Slovensku,“ dodal.

Seriál 22 ROKOV PO pokračuje na stránke zajtra predpoludním časťou 30. november 1989.

TASR

Súvisiace články

Najčítanejšie správy