Prekvapivá úroda z Liptova: Arašidy sa úspešne pestujú aj na Slovensku
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
LIPTOVSKÝ HRÁDOK / Málokto vie, že podzemnica olejná, ktorej plody sú známe ako arašidy, je v skutočnosti strukovina. Pochádza z Južnej Ameriky. Vďaka otepľovaniu a zmene klímy je možné ju dopestovať už aj na severe Slovenska. Tento rok sa úrode arašidov potešili napríklad pestovatelia z Liptova.
"Úroda bohvie aká nie je, ale je, na Liptove vzácna," hovorí pestovateľ arašidov Jozef.
V úrodu najprv nedúfali
Jozef a Danka z Liptovského Hrádku sú vášnivými záhradkármi. Keď im príbuzná z Rimavskej Soboty dala arašidy, ktoré sama dopestovala, neváhali a v máji zasadili do zeme popri zemiakoch aj desať takýchto semien. V úrodu nedúfali. Bolo pre nich zážitkom sledovať už len to, ako v ich v záhrade exotická plodina rastie.
"Každý kvet po rozkvitnutí sa zaryl do zeme a z každého toho kvetu vyrástol jeden takýto arašid. Každý ten kvet bolo treba prihŕňať, ako zemiaky," ozrejmil Jozef.
Teplé, ale zároveň daždivé leto arašidom na Liptove prialo
"Dočítal som sa, že z 10 by malo byť kilo, ale to v ideálnych podmienkach, tu bolo tak trištvrte alebo pol kila," vysvetľuje Jozef.
"Čo sa týka podzemnice olejnej, je to skôr pestovateľská rarita, v južných oblastiach Slovenska v 50-60rokoch sa pestovala vo veľkom," povedal Štěpán Pavlov, predseda Slovenského zväzu záhradkárov.
"Takisto skúšame dyne, tie v minulosti sa tu určite nedali dopestovať. Nie sú veľké, ale sú veľmi sladké. Paradajky, paprika už dopestujeme vonku," hovorí pestovateľka arašidov Dana.
"Viem, že sa pestuje liči, kivi, sú pokusy o pestovanie fíg. Ja osobne som rád, že ľudia skúšajú, experimentujú," dodáva Pavlov. Ešte pred tromi desaťročiami, bolo pritom raritou, dopestovať na Liptove hrozno, orechy, marhule, či broskyne.