Miklošov rozpočet kritizoval vlastný poslanec...
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Poslanci začali riešiť náš štátny rozpočet na rok 2012. Zástupcovia opozície kritizujú šéfa financií za to, že rezignoval a uspokojil sa s deficitom 4,6 percenta HDP. A že pred voľbami už neprijíma ďalšie úsporné opatrenia. Ivana Mikoša paradoxne kritizoval aj kolega z dnes už bývalej, ale stále vládnucej koalície, Anton Marcinčin (KDH).
Od kritiky rozpočtu sa dostal až k nezamestnanosti, platom a životnej úrovni na Slovensku. Tie sú podľa neho výsledkami pokusov, akým bol napríklad projekt rovnej dane, ale aj ignorovanie overených riešení zo zahraničia.
Smer a KDH. Povolebná spolupráca?
Krízový rozpočet by mal tak podľa Marcinčina vyzerať inak. "Mal by ponúknuť víziu a potom aj cestu k jej dosiahnutiu. Potrebujeme presmerovať financie do priorít, potrebujeme šikovné výdavky orientované na našu budúcnosť," uviedol. Vystúpenie poslanca Marcinčina si následne vyslúžilo pochvalné reakcie zo strany poslancov opozície, k reakcii však donútil aj ministra financií Ivana Mikloša.
Ten Marcinčinov príspevok ohodnotil slovami, že to v ňom vzbudzuje podozrenie, že to môže súvisieť s blížiacimi sa voľbami a "ambíciou pána poslanca spolupracovať so stranou, ktorej poslanci mu tak tlieskali po skončení jeho prejavu".
Ďalších 33 poslancov
Dlhú a búrlivú diskusiu o rozpočte však možno očakávať aj dnes. Do rozpravy sa prihlásilo ďalších 33 poslancov. Drvivá väčšina je zo Smeru-SD.
Úvodný deň diskusie o návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok tradične sprevádza kritika opozície, ktorá tvrdí, že vláda sa k rozpočtu nepostavila dostatočne zodpovedne a necháva šetrenie na kabinet, ktorý vzíde z marcových parlamentných volieb.
Vláda a predkladateľ minister financií zase tvrdia, že návrh rozpočtu je predovšetkým výsledkom zhoršujúcich sa vyhliadok globálneho hospodárstva a prehlbujúcej sa dlhovej krízy a tiež výsledkom pádu vlády.
TASR/Vladimír Benko/ilustračné