Zatiahnuté
Bratislava
Elvíra
21.11.2024
Trenčín si uctil pietnou spomienkou obete vraždy na Zámockej ulici
Zdielať na

Trenčín si uctil pietnou spomienkou obete vraždy na Zámockej ulici

TRENČÍN / V Trenčíne v piatok (11.10) spomínali na obete streľby pred bratislavským barom Tepláreň. Pôvodne si chceli tento deň pripomenúť študenti na tamojšom gymnáziu Ľudovíta Štúra. Vedenie školy však po videu Milana Mazureka akciu zrušilo. Primátor mesta sa rozhodol, že Deň pestrosti zorganizuje radnica.

Vraždu na zámockej si v Trenčíne uctili pietnou spomienkou na námestí študentov. "Nebudú tu žiadne prejavy ani vystúpenia, je to len pietna spomienka. Je to dôležité na to uvedomiť si, akú dobu žijeme a aké dôležité je si chrániť slobodu," vysvetlil primátor mesta Trenčín Richard Rybníček.

Podujatie nesie názov Deň pestrosti a inicioval ho primátor Trenčína. Urobil tak potom, ako podobné podujatie, ktoré sa malo konať v tunajšom gymnáziu Ľudovíta Štúra zrušili. Dôvodom mali byť vyhlásenia europoslanca Milana Mazureka, ktoré zverejnil na sociálnej sieti. "Nemôžeme to nechať tak, aby ktokoľvek iný rozhodoval o tom, čo si študenti, ktorí sú múdri, že im niekto bude diktovať a rozprávať, čo majú robiť. Chcel som sa zastať študentov, žiakov a svojho mesta," pokračoval primátor Rybníček.

Ľudia si môžu na námestí uctiť obete útoku

Ľudia prechádzajúci námestím môžu pri fotografiách Matúša a Juraja, ktorých pre barom Tepláreň zastrelili zapáliť sviečky a napísať odkaz do knihy. "Prišiel som si uctiť obete prvého teroristického útoku na Slovensku, ktoré zomreli za to, že sú iní a existuje skupina ľudí, ktorá šíri nenávisť voči ich inakosti," povedal jeden z účastníkov.

Sviečku prišla zapáliť aj učiteľka, ktorá chcela spomienku na gymnáziu organizovať. V týchto dňoch čelí viacerým vyhrážkam a tak sa na kameru vystúpiť bála. Jej posolstvo je však jasné. "Všetci patríme na túto planétu. Nemôžeme predsa dovoliť nejakým fašistom alebo nejakým popieračom tolerancie a rešpektu, aby nám túto slobodu a toto právo zobrali," vyjadrila sa učiteľka.

"Títo dvaja nevinní ľudia, ktorí v podstate za nič nemôžu, a zomreli rukou, tiež v podstate chudáka, zmanipulovaného človeka, tak sa stali symbolom slobody. Zmyslom bojovať za slobodu, lebo to je to najdôležitejšie, čo sme si 89. vybojovali," zakončil primátor Rybníček.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy