Nežná revolúcia v ČSSR? Aj zásluha dramatika Havla
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Nedeľa, 26. november 1989. V Prahe je mohutný míting, ktorého sa zúčastnilo viac než pol milióna ľudí! Dav burcuje aj osoba disidenta a dramatika Václava Havla. Buriča, ktorého komunisti radšej zavreli do basy. A z tej vyšiel priamo k rokovaciemu stolu s vtedajšími politickými špičkami totalitného režimu...
Medzi rečníkmi masovej demonštrácie na Letenskej pláni vystupuje Václav Havel, rovnako však aj premiér komunistickej vlády Ladislav Adamec.
Ten prisľúbil pokračovanie v politickom dialógu, no ľudí sa snažil odhovoriť od generálneho štrajku. A práve to viedlo k strate priazne prítomných a následnému vypískaniu premiéra z tribúny. Záver demonštrácie okorenila ľudská reťaz, ktorá viedla z Letnej až k Pražskému hradu.
Havel a Adamec tvárou v tvár
V obecnom dome v Prahe sa vôbec prvýkrát tvárou v tvár stretávajú Václav Havel na čele delegácie Občianskeho fóra s federálnym premiérom Ladislavom Adamcom na prvých politických rozhovoroch sprostredkovaných Iniciatívou Most. Z Predsedníctva ÚV KSČ odchádzajú ďalší členovia (M. Štěpán, J. Lenárt, M. Zavadil), z funkcie bol uvoľnený aj hlavný ideológ Ján Fojtík.
Večer odstúpilo vedenie Československej strany lidovej ČSL a vedenie strany posunulo tzv. Obrodnému prúdu. Táto strana jednoznačne podporila Nežnú revolúciu.
Z ústavy mizne článok 4
V Bratislave zároveň mimoriadne zasadá ÚV KSS. Z jej vedenia odchádzajú Ondrej Šaling, Gejza Šlapka, Elena Litvajová, Viliam Šalgovič a Štefan Rybár. A následne ÚV KSS veľmi nečakane oznámil zrušenie 4. článku ústavy "o vedúcej úlohe komunistickej strany".
Medzi lídrov revolúcie na Slovensku patril Milan Kňažko. Takto to videl on...
ISIFA