Zatiahnuté
Bratislava
Klement
23.11.2024
Sulík vyráža dych: Slováci si žijú nad pomery...
Zdielať na

Sulík vyráža dych: Slováci si žijú nad pomery...

Predseda SaS Richard Sulík vyráža svojimi slovami často dych. Tak je to aj tentoraz. Slovákom, ktorí často žijú od výplaty k výplate odkazuje, že si užívajú nad pomery. Šéf liberálov dvíha varovný prst a hovorí, že ideme gréckou cestou...

"Musíme niečo urobiť, nemôžme žiť nad svoje pomery - a my žijeme. Je síce veľmi páčivé, keď Robert Fico povie, že kríza sa ľudí nedotkne, ale on vie, ako ja, že to je čisté klamstvo. Keď sa kríza ľudí nedotkne, tak nás dovedie do takého krachu v akom sa nachádza Grécko," povedal Sulík.

Nemôžeme si to dovoliť?

Práve SaS bude podľa neho prvou stranou, ktorá verejnosť upozorní na skutočnosť, že Slovensko si zachovanie súčasného rozsah sociálnych služieb štátu nemôže dovoliť. Líder liberálov pripomína, že na prvý pohľad deficit v roku 2012 vo výške 4,6 percenta nevyzerá zle, ale táto optika klame.

"Navodzuje to dojem, že príjmy sú sto a výdavky sú 104,6. Lenže príjmy sú sto a príjmy sú osemdesiat, bez európskych peňazí sedemdesiat. To je úplná tragédia," posťažoval sa a dodal, že sa treba zamyslieť nad tým, či je každá štátna sociálna dávka a podpora pre spoločnosť nevyhnutná.

Problematická podpora

Prekáža mu napríklad podpora pre nezamestnaných, ktorí si otvárajú živnosť. "Keď si niekto nevedel ani len nájsť robotu, tak nie je ani veľký predpoklad, že dokáže začať podnikať," argumentuje. Upozornil tiež na množstvo štátom či Európskou úniou platených školení a rekvalifikačných kurzov. O tom, ktoré konkrétne dávky treba zrušiť alebo okresať je Sulík pripravený diskutovať, za kľúčové ale považuje rozhodnutie niečo s nimi robiť.

Škrtanie štátnej správy

Okrem zmenšenia rozsahu sociálneho štátu vidí Sulík riešenie v masívnej redukcii rozsahu štátnej správy, prepúšťaní úradníkov a zrušení činnosti, ktorými sa zaoberajú. "Tie činnosti sú väčšinou regulačného charakteru. Čiže, keď znížite počet regulácií, dáte ľuďom slobodu a zvýšite tým tvorivosť a tvorbu hodnôt. To nepostačí na celé tie miliardy, ale vie to výrazne pomôcť," dodal.

Richard Sulík je od začiatku svojej politickej kariéry známy presadzovaním tvrdých škrtov a okresávania štátu. Minister financií mu však počas prijímania štátneho rozpočtu vyčítal, že jeho slová sa v praxi realizujú presne naopak. Podľa slovenského financmajstra totiž SaS bola tou stranou, ktorá prichádzala s návrhmi zväčšujúcimi výdavky v štátnom rozpočte.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy