Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Klement
23.11.2024
Prípady otráv hubami pribúdajú. Príznaky sa prejavia aj pár dní po požití
Zdielať na

Prípady otráv hubami pribúdajú. Príznaky sa prejavia aj pár dní po požití

Archívne video

KOŠICE / V interných ambulanciách Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach pribúdajú intoxikácie hubami. Hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová potvrdila, že v posledných dvoch týždňoch v dôsledku nevhodnej konzumácie húb museli hospitalizovať 11 ľudí, z nich siedmi si vyžadujú zdravotnú starostlivosť na Jednotke intenzívnej starostlivosti. V jednom prípade ide o otravu muchotrávkou zelenou.

Sporné huby by nemali konzumovať tehotné ženy

"V rozlišovaní húb často poradia mobilné aplikácie, no nemusia to byť stopercentní spoľahliví radcovia," upozornila hovorkyňa. Zdravotným ťažkostiam po konzumácií húb sa môžu návštevníci prírody podľa nej vyhnúť, ak dodržia odporúčania odborníkov. Dôležité je nezbierať a nekonzumovať huby, ktoré nepoznajú, alebo si nimi nie sú istí, príliš staré ani príliš mladé huby. Huby netreba dlhodobo uskladňovať a je nutné ich dostatočne tepelne upraviť. "Sporné huby by nemali konzumovať predovšetkým deti do desať rokov, tehotné a dojčiace ženy," dodáva Šustová.

Najčastejšie príznaky sú nevoľnosť, zvracanie a hnačky

Príznaky otravy hubami závisia od konkrétneho druhu, množstva a spôsobu spracovania, keďže rôzne druhy obsahujú rôzne toxíny, ale aj od veku konzumenta a jeho chronických ochorení. "Najčastejšie sú gastrointestinálne príznaky, ako nevoľnosť, pocit na zvracanie, zvracanie, hnačky, kŕče a bolesti brucha. Môžu sa vyskytnúť pri otrave jedovatými hubami, aj po požití jedlých húb, ktoré sú dlhodobo nesprávne skladované a nedostatočne alebo nesprávne upravené," vysvetľuje zástupkyňa prednostu IV. internej kliniky UNLP Lucia Kizeková. Niektoré druhy, napríklad strmuľky a niektoré vláknice, môžu vyvolať neurotoxické príznaky, ako suchosť v ústach, červeň v tvári, búšenie srdca, pocit tepla, dezorientácia či nepokoj. Pre holohlavce sú zase typické halucinogénne príznaky.

Huby je vhodné priniesť so sebou k lekárovi

Kizeková upozorňuje, že je dôležité príznaky nepodceniť a po objavení sa ťažkostí čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Ak sú dostupné časti húb alebo celé plodnice, je potrebné priniesť ich so sebou. "Po vyšetrení intoxikovaného pacienta kontaktujeme Národné toxikologické informačné centrum. Odoberáme vzorky krvi, moču, prípadne aj húb a posielame na rozbor do Ústavu súdneho lekárstva. Pacient je zvyčajne hospitalizovaný. Liečba závisí od príznakov a výsledkov toxikologickej analýzy," dodáva lekárka a upozorňuje najmä na muchotrávku zelenú, ktorá môže svojím vzhľadom pripomínať iné jedlé huby - bedľu alebo plávku.

Postihnutie pečene sa prejaví aj po pár dňoch

Prvotné ťažkosti sa po otrave síce môžu zmierniť, ide však len o prechodné zlepšenie. "Na štvrtý až piaty deň dochádza k rozvoju kómy, zlyhaniu pečene a obličiek," varuje odborníčka.

Smrteľne jedovatých húb na Slovensku nie je veľa, no otráviť sa dá aj konzumáciou jedlých húb. Pre TASR to uviedol lekár Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici Dušan Kapusta. "Látka, ktorá spôsobuje otravu, je amatoxín. Nachádza sa v muchotrávke zelenej a bedličke. Keď prechádza pečeňou, naviaže sa na pečeňové bunky hepatocyty a spôsobí jej poškodenie," vysvetlil Kapusta.

Neliečenie otravy môže skončiť smrťou 

Závažnosť otravy závisí od požitého množstva jedu. "Pri otrave amatoxínom je typické, že prvé príznaky sa prejavia až po 12 hodinách zvracaním a silnými hnačkami," priblížil. Otrava jedlými hubami vzniká najčastejšie ich nedostatočnou tepelnou úpravou. Kapusta upozornil, že príznaky prichádzajú skôr ako pri otrave amatoxínom. "Prejavy sú spravidla hnačky a vracanie a do niekoľkých hodín odznejú," podotkol. Po otrave hubami je dôležité netlmiť hnačku a požiť aktívne uhlie vo zvýšenej dávke.

Za najnebezpečnejšiu hubu Kapusta označil muchotrávku zelenú. "K najčastejším otravám dochádza po požití zle tepelne spracovaných modrákov, muchotrávky tigrovanej a muchotrávky červenej," spresnil. Prejavy zlyhania pečene sú rôzne, pacient ožltne, tvoria sa mu modriny, môže krvácať do moču a stolice. Ak sa otrava nelieči, pacient môže do pár dní umrieť. "V prípade skorého príchodu do nemocnice a rýchleho začatia protokolárnej liečby sa tento stav dá vo veľkej väčšine prípadov zvrátiť," uzavrel Kapusta.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy