Jasno
-0°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Ministerstvo pritvrdilo, univerzity čakajú nové pravidlá
Zdielať na

Ministerstvo pritvrdilo, univerzity čakajú nové pravidlá

Ministerstvo školstva plánuje nariadiť rektorom sprístupnenie údajov o uplatnení absolventov vysokých škôl. Chcú tak zistiť, kde končia ich absolventi. A poskytnúť informáciu, na ktorej slovenskej univerzite sa vlastne oplatí študovať.

Rezort chce touto formou zistiť, či vôbec a kde sa absolventi zamestnajú a s akým platom. Tak chcú zistiť, či sa štátu a študentom vôbec vrátia investície do vzdelania. Ministerstvo už v minulosti s pomocou databázy Sociálnej poisťovne zverejnilo mzdy absolventov jednotlivých vysokých škôl. 

Informácie sú na nezaplatenie

Jurzyca verí, že ak budú mať potenciálni uchádzači o vysokoškolské štúdium tieto informácie, prirodzene sa rozhodnú pre kvalitnejšie vzdelanie. "Pre študenta je veľmi zaujímavá informácia, čo vlastne robí absolvent. Či keď vyštuduje právo, nebude robiť najbližších 20 rokov len sekretárku," uviedol Jurzyca. Rezort nepovažuje za sporné, keď absolventi pracujú v iných oblastiach ako vyštudovali, ak zarábajú viac. V súčasnosti ponúkajú slovenské vysoké školy približne 7 600 študijných programov.

Zisťovanie o absolventoch by malo byť na pleciach vysokých škôl. "Skupiny bývalých študentov alebo absolventov sa stretávajú pravidelne, takže nejaký prehľad majú," argumentuje Jurzyca. Rezort už poslal rektorom list s odporúčaním, ktoré informácie by mali zverejniť. Zároveň ich oboznámil, že ak tak neurobia, bude zvyšovať tlak.

Pomôžu europeniaze

Ročne na Slovensku pribudne približne 70- tisíc absolventov vysokých škôl. Rektori túto ideu síce vítajú, no na prieskumy tohto typu v súčasnosti nemajú peniaze. "V princípe by sme vedeli osloviť svojich absolventov, pretože máme databázy, ale absolventi na e-mailové výzvy nereagujú. Telefonické zisťovanie je pomerne náročné finančne aj personálne," povedal prezident Slovenskej rektorskej konferencie Libor Vozár. Štát by podľa neho mal sledovať, ako sa mu vracajú investície do vzdelávania, a to vo forme daní z príjmov od absolventov.

Pozitívne sú i skúsenosti s podobným monitoringom zo zahraničia. ,,Urobili sme si prieskum v zahraničí, aby sme zistili, čím sú typické tie najlepšie školy a výsledok ukázal, že lepšie informujú verejnosť." uviedol Jurzyca. Na Slovensku si vedia rektori obdobný projekt predstaviť s využitím prostriedkov zo štrukturálnych fondov.

Učiteľ vysvetľuje žiakom pred tabuľou

ISIFA/ilustračné

Súvisiace články

Najčítanejšie správy