Zatiahnuté
Bratislava
Elvíra
21.11.2024
V Komárne sa stretli lídri SR, Srbska a Maďarska, rokovali o nelegálnej migrácii
Zdielať na

V Komárne sa stretli lídri SR, Srbska a Maďarska, rokovali o nelegálnej migrácii

KOMÁRNO / V Komárne sa v utorok (22. 10.) stretli premiéri a prezidenti Slovenska, Maďarska a Česka. Témou ich rokovania bola nelegálna migrácia. Do krajín únie podľa nich môžu vstúpiť iba osoby, ktorým už bol udelený azyl.

Témou schôdzky boli aj inovatívne riešenia na zastavenie nelegálnej migrácie do Európy. Podľa tlačového odboru Úradu vlády SR dlhodobým postojom Slovenska je, že nelegálnu migráciu je potrebné riešiť ešte pred hranicami Únie, na čom sa zhodujú aj predstavitelia Maďarska a Srbska. Na schôdzku pricestovali aj ministri vnútra zúčastnených krajín.

Všetci traja sa zhodujú na tom, že ilegálnu migráciu treba riešiť ešte pred dverami EÚ. Jedným z takýchto riešení by mohli byť externé centrá - takzvané hotspoty. V týchto hotspotoch by žiadateľ o azyl musel požiadať ešte pred prekročením hranice EÚ. Tento model už má už napríklad Taliansko v spolupráci s Albánskom.

EÚ nepotrebuje redistribúciu migrantov, ale ochranu vonkajších hraníc

Európska únia nepotrebuje redistribúciu migrantov či povinné kvóty, ale opatrenia v spolupráci s krajinami, ktoré chcú spoločne chrániť vonkajšie hranice Únie. Povedal to v utorok v Komárne predseda vlády SR Robert Fico po schôdzke s prezidentom Srbskej republiky Aleksandarom Vučičom a predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom. Informuje o tom spravodajca TASR.

"Mali sme pravdu, keď sme na začiatku veľkej migračnej krízy veľmi jasne hovorili, že základom boja proti nelegálnej migrácii je ochrana vonkajších hraníc EÚ. Únia nepotrebuje redistribúciu migrantov či povinné kvóty, ale opatrenia v spolupráci s krajinami, ktoré chcú spoločne chrániť vonkajšie hranice," povedal Fico. Slovenský premiér poďakoval Vučičovi za opatrenia, ktoré Európe výrazne pomohli riešiť problémy migrácie a vyslovil podporu Srbsku v jeho snahách o čo najskorší vstup do EÚ. "Neviem si predstaviť, že by niektorá krajina predbehla Srbsko pri vstupe do Únie," podotkol.

Predseda slovenskej vlády ocenil Orbánov návrh pokračovať v rokovaniach v tomto formáte ďalej s poznámkou, že pre všetkých účastníkov komárňanského stretnutia sú dôležitou témou okrem iných aj vývoj vojny na Ukrajine

Súvisiace články

Najčítanejšie správy