Jasno
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
Keď chýba pitná voda: Starosta apeluje na politikov v čase krízy
Zdielať na

Keď chýba pitná voda: Starosta apeluje na politikov v čase krízy

BAŠKOVCE / Bez vody sa žiť nedá, no oni to musia zvládať. V obciach po zemetrasení na východe Slovenska nemajú na výber. Voda v studniach po otrasoch klesla a jej kvalita sa zhoršila tak, že je vhodná len na technické účely. O peniaze na výstavbu vodovodu žiadali Enviro-fond už štyrikrát, no zatiaľ bezúspešne. Ľudia politikom odkazujú, nech si život bez vody prídu vyskúšať. Starosta prosí, nech im už peniaze konečne uvoľnia.

​Voda už nie je pitná

"Ľudia vodu potrebujú. Keď už toľko peňazí dali. Bez vody sa žiť nedá," hovorí Peter, obyvateľ obce Baškovce. "Po tom zemetrasení sa voda buď vytratila v studniach, najhoršie že aj stratila tú kvalitu, že tá voda už fakt je nie je pitná. Je len proste na technické využitia, na pranie a nejaké umývania domácnosti," dodal starosta obce, Pavol Tamáš.

"Hnedá je voda, tmavá, normálne špinavá," informuje Mária Čubáková, ďalšia obyvateľka. "Kupujeme si vodu na pitie a tú len tak používame," tvrdí obyvateľ, Marián Brehovský.

Čakajú dva roky

Mnohé dediny na Zemplíne už majú prvé etapy výstavby vodovodu za sebou a čakajú na tú poslednú, finálnu. No keďže ide o líniovú stavbu, jedna dedina sa bez druhej nepohne. Tieto komponenty na výstavbu poslednej, štvrtej etapy verejného vodovodu sú pri obecnom úrade v Baškovciach už viac ako dva roky. Obec ale stále nevie, ako o nej Envirofond rozhodne. "My sme počítali, že to bude dávno zemi," dodal Tamáš.

"Celkový proces hodnotenia ešte nebol ukončený. Vedenie envirorezortu pod Tomášom Tarabom podporuje stabilný prístup k vode. V tejto súvislosti zintenzívňuje pomoc samosprávam v oblasti vodárenských projektov," svoje stanovisko vyjadrilo Ministerstvo životného prostredia SR. 

Podali už štvrtú žiadosť

"Chcem poprosiť pána ministra Tarabu, aby nám tie finančné prostriedky uvoľnil, lebo my dávame už ako obec štvrtýkrát žiadosť. Takže doklady máme všetko odkontrolované, len potrebujeme dostať peniaze na účet, podpísať zmluvy," vyjadruje starosta Tamáš. Na Slovensku je bez verejného vodovodu 470 obcí, pričom najviac ich je v prešovskom kraji. Tu je bez vodovodu každá tretia dedina.

Podľa envirorezortu investičný dlh Slovenska v budovaní vodárenskej infraštruktúry je viac ako 1,5 miliardy eur. Tvrdí, že kritická situácia je hlavne na východe a s odborníkmi hľadajú riešenie.

Museli by vrátiť až milión eur

"V prípade poruchy či ekologickej havárie na ceste v blízkosti existujúcej Vodárenskej nádrže Starina by východné Slovensko zostalo bez prísunu pitnej vody, ktorá by navyše bola na prídel," dokončilo Ministerstvo.

Dediny v procese výstavby však teraz trápi hlavne to, čo bude, ak peniaze na poslednú etapu nedostanú. "Pokiaľ by sme my konkrétne do roku 2027 nedokončili vodovod v obci, nám hrozí, že budeme musieť finančné zdroje, ktoré sme dostali vrátiť. Bavíme sa o sume milión eur," zakončil Tamáš. "Keby tak oni boli na našom mieste, neviem ako by na tom boli. Im to je jedno, oni platy majú, im to je jedno čo tu je na východe," hovorí obyvateľ Peter.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy