Zatiahnuté
Bratislava
Elvíra
21.11.2024
Otvorený list pre Róberta Fica: Kroky vlády a odkaz Charty 77
Zdielať na

Otvorený list pre Róberta Fica: Kroky vlády a odkaz Charty 77

Archívna reportáž

Bol atentát teroristickým útokom?

SLOVENSKO / Podľa chartistov kroky súčasnej vlády evokujú situáciu v oblasti ľudských práv v čase vzniku občianskej iniciatívy Charta 77, a v mnohých ohľadoch sa podobajú aj súčasným represívnym opatreniam v Rusku pod vedením Putina, píše web Aktuality.sk.

Portál Aktuality.sk zverejňuje list v celom znení: 

Vážený pán premiér, v súčasnej dobe sme svedkami tvrdých represívnych opatrení voči nezávislým médiám a justícii, ktoré na Slovensku presadzujete po svojom opätovnom zvolení. Hrubým spôsobom tým narušujete základné ľudské slobody a rozvíjajúcu sa demokraciu v našej krajine. Ide tu o ohrozenie právneho štátu. Právo primárne stojí na hodnotovej škále, hodnotách, ktoré sú zakotvené v Ústave Slovenskej Republiky, a tie sú odlišné od ústavy predchádzajúceho totalitného komunistického režimu. Navyše Národná rada Slovenskej republiky v r. 1996 prijala Zákon č. 125/1996 Z. z. o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému. Svojimi krokmi ste ohrozil právne istoty občanov právneho štátu.

Povinnosťou právneho štátu je potrestať každý trestný čin bez ohľadu nato, kto a kedy ho spáchal, chrániť životy, zdravie a majetok všetkých občanov. Zrušili ste špeciálnu prokuratúru, ktorá bola pozitívnym a úspešným nástrojom boja proti organizovanému zločinu v minulosti a súčasnosti. Vláda by naopak mala rešpektovať demokratické princípy, nespochybňovať zahraničnopolitické ukotvenie Slovenskej republiky a vykonávať zverenú moc v prospech celej krajiny, nielen preferovaných občanov.

V mnohom to bohužiaľ pripomína situáciu v oblasti ľudských práv v dobe, kedy vznikla občianska iniciatíva Charta 77 a v mnohom i súčasné represívne opatrenia v Putinovom Rusku.

​Dovoľte mi stručne charakterizovať vznik a činnosť Charty 77. Dňa 13.10.1976 bol v Zbierke zákonov ČSSR (č. 120) zverejnený „Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach“ a „Medzinárodný pakt o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach“, ktoré boli menom Československej republiky podpísané v roku 1968, potvrdené v Helsinkách roku 1975 a vstúpili v platnosť dňom 23. 3. 1976.

Po rozdelení Československa v roku 1992 majú tiež slovenskí občania, ako občania následníckeho štátu, právo a Slovenská republika povinnosť sa nimi riadiť. Charta 77 okrem iného poukazovala na to, že vtedajší politickí predstavitelia rozhodujúcim spôsobom ovplyvňovali činnosť zákonodarných i výkonných orgánov štátnej správy a justície. A práve toho sme teraz očitými svedkami na Slovensku.

Predovšetkým zrušenie špeciálnej prokuratúry vzbudzuje veľké obavy a je Vašim bezprecedentným svojvoľným zásahom. Robíte personálne čistky a na dôležité posty sa dostávajú nekompetentní ľudia, ktorí podporujú Vaše politické kroky. Hodnoty ľudskej slobody a demokracie boli doslova vykúpené za cenu životov, krvi, utrpenia, bolesti a sĺz tisícov občanov nášho štátu, ťažkými existenčnými postihmi celých rodín a tých, ktorí sa o rešpektovanie týchto hodnôt zasadzovali. Prejavte, prosím, úctu k týmto hodnotám. Veríme, že si uvedomujete, ako sú dôležité.

V súčasnej dobe sme zvlášť znepokojení udalosťami a opatreniami proti osobe Michala Šimečku, predstaviteľa sociálne liberálneho politického hnutia Progresívne Slovensko. Tieto zásahy sú potvrdením nerešpektovania a ignorancie parlamentnej demokracie, ktoré vedú smerom k nedemokratickej vláde jednej strany, k situácii, ktorú sme tu mali od roku 1948 do roku 1989, teda obdobia neslobody, počas totalitnej vlády komunistickej strany. Práve posledné udalosti súvisiace s jeho osobou boli podnetom k napísaniu tohto listu.

V Prahe nad vchodom do budovy Parlamentu Českej republiky je latinský nápis: „Salus rei publicae suprema lex esto" („Blaho vecí verejných nech je najvyšším zákonom"). Kiež sú Vám tieto slová mementom i inšpiráciou a motivujú Vaše politické rozhodnutia.

Slovenskí signatári Charty 77

Súvisiace články

Najčítanejšie správy