Jasno
18°
Bratislava
Simona
30.10.2024
Odborníci zachraňujú ohrozené jesetery. Všímajte si bielu značku, odkazujú rybárom
Zdielať na

Odborníci zachraňujú ohrozené jesetery. Všímajte si bielu značku, odkazujú rybárom

SLOVENSKO / Jeseterovité ryby sú na Zemi už 200 miliónov rokov. Tie dunajské vymizli za uplynulých 100 rokov pod vplyvom aktivít človeka. Migračné prekážky, kvalita vody, ale aj teplota Dunaja, ktorá za posledných 30 rokov stúpla o tri stupne, im veľmi nepomohli.

Dunajské jesetery skúmajú odborníci z Jihočeskej univerzity z Českých Budejovíc. Odchytené z Veľkého Dunaja sa po označení vracajú späť. "Plníme aktivity projektu Life living Rivers, aby sme zistili, aké sú pre ne migračné prekážky v súčasných vodných stavieb," ozrejmil RNDr. Bořek Drozd, výskumník z Jihočeskej univerzity. "Zo 6 druhov nám zostal posledný," hovorí doktorand Martin Šindler. "Zmizli v súvislosti s aktivitami človeka," dodáva Drozd.

V rybárstve ich pripravovali na dôležitú úlohu

"Je prispaný a musí mu neustále prúdiť voda cez žiabre a pán veterinár teraz do neho vkladá vysielačky," vysvetlil Drozd. Len vodné dielo Gabčíkovo znamená 20 metrový rozdiel v hladine, ktorý musia prekonať. Desaťročný projekt má priniesť riešenia na ich záchranu.

Dôležitá je biela značka

Rybári by si mali uvedomiť, že ak na háčiku uvidia takéhoto krásneho jesetera aj s bielou značkou na prsnej plutve, tak táto ryba musí ísť späť do vody. "Mal by ju zvážiť, zmerať a zaznamenať do rybárskeho povolenia," hovorí Šindler.

Medzi Viedňou a Štúrovom bude plávať 120 označených výskumných jeseterov so špeciálnymi snímačmi pohybu. "Zaznamenávajú nielen pozíciu ryby, ale aj v akej plávajú hĺbke, v akej teplote a či sa pohybujú rýchlo alebo pomaly. Prvá fáza výsledkov nám pomôže vhodne nadizajnovať novú vodnú cestu cez vodné dielo Čunovo," uviedol Drozd. "Ak by sme prepojili stredný a vrchný Dunaj, tak životný priestor jesetera malého by sa vedel zväčšiť o 50 km2," povedal Šindler.

Lepšie podmienky pre jesetera

Vďaka tomu by mali lepšiu dostupnosť potravy i lepšie podmienky na reprodukciu. "Môžeme potom hovoriť aj o lepšej kvalite vody a lepšom ekosystéme," hovorí Šindler.

Označené jesetery odteraz budú musieť prekonávať prekážky na 100 km úseku Dunaja. "Keď sa bude dariť jemu, bude sa dariť aj iným jedincom," uzatvoril Šindler.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy