Skoro jasno
Bratislava
Elvíra
21.11.2024
Ficova cesta do Číny je mimoriadne dôležitá, je to cesta roka 2024
Zdielať na

Ficova cesta do Číny je mimoriadne dôležitá, je to cesta roka 2024

BRATISLAVA / Pracovná cesta predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) do Číny je mimoriadne dôležitá, bude počas nej podpísaných trinásť dokumentov a jej súčasťou bude stretnutie s najvyššími predstaviteľmi tejto ázijskej mocnosti. Po stredajšom rokovaní vlády to povedal Fico, ktorý zároveň odmietol kritiku opozície.

​Významná návšteva Číny

"Z Číny sa stáva rozhodujúci svetový hráč a dokonca si myslím, že aj urovnanie sporu na Ukrajine nebude možné bez aktívnej spoluúčasti Číny," hovorí Fico. Dodal, že to je krajina, ktorá má 1,5 miliardy obyvateľov, je stabilná a garantuje mier a určitú mieru rovnováhy nielen v regióne i na celom svete.

"Najmä príležitosti na ekonomickú spoluprácu s Čínou, hľadáme aj projekty súkromného a verejného partnerstva PPP projekty," dodáva Fico. Malo by ísť pritom o dopravné megaprojekty, ktoré by sme z našej kasy len ťažko utiahli. Možnosť, kde by Čína investovala je viacero, uviedol minister dopravy, ktorý je s čínskou stranou v kontakte. "Letisko bratislavské alebo Košické, modernizácia prístavov, bavili sme sa o R4 a tuneli Karpaty," informuje minister dopravy Jozef Ráž.

Odmieta výhrady, že cesta ohrozuje hospodárstvo Slovenska

Premiér odmietol aj výhrady, že jeho cesta ohrozuje hospodárstvo Slovenska. Ak niekto podľa Fica ohrozuje hospodárstvo Slovenskej republiky, tak je to green deal, ktorý si schválila EÚ. Tá bude v budúcom roku podľa neho prežívať ťažké hospodárske časy v dôsledku svojich rozhodnutí. Ako príklad uviedol clá na čínske elektromobily a očakávanú odvetu zo strany Číny.

Čakajú ho aj ďalšie cesty mimo Európu

Premiér dodal, že ho ešte čaká čaká dôležitá cesta do Brazílie, kde sa má okrem iného stretnúť s brazílskym prezidentom. "Na budúci rok nás potom, samozrejme, čakajú dôležité cesty. To je Vietnam. Chceme ísť tam, kde vidíme obchodné príležitosti, nám je zbytočné chodiť na návštevy po Európe, kde sú prakticky všetky možnosti vyčerpané, my musíme hľadať nové možnosti," dodal Fico.

Kritika opozície

Opozícia kritizuje cestu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) do Číny, ktorá podľa nej môže mať negatívny vplyv na Slovensko v budúcnosti. Premiér by sa mal podľa opozície vyhnúť riskantným rozhodnutiam, ako je napríklad podpis a nadviazanie spolupráce s Čínou v oblasti spravodlivosti, kritickej infraštruktúry či bezpečnosti monitorovacích systémov.

"Premiér Fico vníma túto návštevu Číny ako jednu z najväčších a najdôležitejších v tomto roku. Hovorí niečo o suverenite a zahraničnej politike na všetky svetové strany. Je to však veľký omyl. Suverénna politika nemôže byť o tom, že pôjde do Číny. Svedčí o tom aj obrovská investícia na výrobu elektrobatérií. Príklad sú Šurany a možno ďalšie iné investície," uviedol Milan Majerský z KDH.

Ficova cesta do Číny prinesie podľa poslanca Juraja Krúpu (SaS) veľké ohrozenie pre Slovensko, najmä z hľadiska ekonomiky. Spresnil, že ak by Slovensko uzavrelo obchodnú výmenu s Čínou, tak by sme sa ako krajina vystavili bezpečnostnému riziku a znížili svoju dôveryhodnosť voči krajinám EÚ a NATO.

Obavy z možných negatívnych dôsledkov premiérovej cesty má aj poslanec za PS Štefan Kišš. Kritizoval najmä možné podpísanie projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP projekty), ktoré podľa neho môžu priniesť veľké zadlženia a závislosť od Číny. "Najviac ma vyrušilo vyhlásenie premiéra, že vlastne sa nemusíte ničoho obávať, pretože vraj to zaplatia súkromníci, to znamená, že je všetko v poriadku, no tak čo je toto za nezmysel? Všetko zaplatíme my, ľudia, daňovníci, občania Slovenska," zdôraznil.

Ku kritike sa pridala aj poslankyňa Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ), ktorá upozornila, že Fico namiesto rozvíjania vzťahov s prirodzenejšími partnermi radšej cestuje do autoritatívnej Číny, ktorá je otvoreným spojencom Ruska v ukrajinsko-ruskom konflikte. Touto cestou sa podľa nej premiér pripravuje na zastavenie eurofondov, a preto hľadá riešenie v čínskych pôžičkách a investíciách s vysokou cenou.

Fico zareagoval na kritiku opozície

"Nebudem konkrétny, ale tu sa niekto zrazil s koňom. To je pre opozíciu sväté. Jeden jediný konkrétny americký názor," tvrdí Fico.

"Čínska politika je postavená na princípe rozdeľ a panuj. Vytváranie ekonomických prepojení na slovenské vládne elity môže mať význam pre Čínu, že pokiaľ príde na kritické hlasovania pre Čínu, Slovensko môže byť pročínskym advokátom," hovorí Matej Šimalčík, výkonný riaditeľ stredoeurópskeh inštitútu Ázijských štúdií,

Robert Fico si spolu s delegáciou si naplánoval pracovnú cestu na celý týždeň, navštívi viacero miest. S čím všetkým sa vráti, by sme sa mali dozvedieť po 5. novembri po jeho príchode na Slovensko.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy