Historický kúsok Bratislavy sa pohol: 60-tonová protitanková stena má nové miesto
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / V Bratislavskej Petržalke premiestnili viac ako 60 tonový objekt z druhej svetovej vojny. Je to protitanková stena, ktorá stála priamo v budovanej električkovej trati.
Dlhé mesiace sa rozhodovalo o tom, čo s ňou majú urobiť. Nakoniec sa zhodli, že zostane v Petržalke, asi 30 metrov od pôvodného miesta. Nezvyčajný presun veľkým žeriavom si nenechali ujsť mnohí Bratislavčania.
Protitanková stena zostala ako spomienka na druhú svetovú vojnu. Mnohí ľudia ani len netušili, že tam je. "Bol budovaný na jar 1945 nemeckými vojskami na obranu Bratislavy. Bol zasiahnutý celkovo štyrikrát," priblížil nadšenec vojnovej histórie Pavol Škorvánek. Železobetónová stena celé desaťročia bola zabudnutá a zarastená krovinami. Pred pätnástimi rokmi ju odhalili a očistili. Keďže bránila vo výstavbe električkovej trate, jej ďalší osud bol neistý.
"Jedna cesta bola zbúrať ho, druhá cesta bola odrezať ho, a nakoniec po dlhých jednaniach sa nám podarilo dohodnúť kompromis," pokračoval Škorvánek.
Vzhľadom na to, že stála v trase električky presunuli ju na iné miesto
Asi len 30 metrov od toho pôvodného. Teraz nebude nikomu prekážať, a výstavba električky môže pokračovať. "Sme sa po dohode s bunkrológmi dohodli zachovať celý tento objekt, nepíliť, nepresúvať na iné miesto, a zachovať celý objekt. Má svoju historickú hodnotu," vysvetlil hovorca Bratislavy Peter Bubla.
Táto protitanková stena má rozmery okolo päť metrov na šírku a okolo štyroch metrov na dĺžku a výšku. "Hmotnosť okolo 65 ton a tá konštrukcia, ktorá bola k tomu pripravená a ktorá ju kopíruje, aby mohla byť protitanková stena premiestnená je do 10 ton," uviedol Bubla. Na jej presun objednali obrovský žeriav z Čiech. Celý proces príprav premiestnenia historickej steny trval niekoľko mesiacov. "Vrátane spracovania projektovej dokumentácie, vrátane zabezpečenia špeciálnej techniky, bola niekde na úrovní 130-tisíc," dodal hovorca Bubla.