Na Dušičky spomíname aj na slovenské legendy. Ich pamiatku si uctili tisíce ľudí
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / 2. november patrí našim zosnulým. Ide o deň, prezývaný "Dušičky", kedy si spomíname na blízkych viac ako inokedy. V pamäti mnohých si ale miesto našli aj významné slovenské osobnosti - hudobníci, herci, spisovatelia i politici. Zapáliť sviečku na ich hroby prišlo mnoho ľudí.
Na sviatok zosnulých si spomíname nielen na našich blízkych, ale kroky mnohých vedú aj k hrobom osobností Slovenska. Na jednom z najväčších cintorínov v slávičom údolí v Bratislave leží našich osobností najviac. Medzi najnavštevovanejšie hroby patrí hrob Alexandra Dubčeka.
List do vetra- toto bola posledná pieseň Milana Lasicu. Zomrel pred tromi rokmi a mnohí z nás ho majú stále v pamäti ako výborného komika. jeho hrob leží v uličkách cintorína v slávičom údolí. Nachádzajú sa tu tiež novinár a spisovateľ Emo Bohúň, jeden s najvýznamnejších prozaikov Milo Urban, básnik Fraňo Král, či národný umelec Ladislav Slovák.
Na Ondrejskom cintoríne v srdci Bratislavy sa pochováva len výnimočne. Svoj pokoj tu našiel prezident slovenskej republiky Michal Kováč, režiséri a herci ako Martin Ťapák, Stano Dančiak a Marián Labuda a takisto komik, prozaik i spisovateľ Július Satinský.
Vo vinohradníckom meste Modra leží a odpočíva v pokoji aj osobnosť slovenskej histórie Ľudovít Štúr.
Sviatok Dušičiek siaha do pohanských čias
Pamiatka zosnulých má pôvod v pohanských zvykoch, neskôr si ju prebrala cirkev. Spopularizoval ju rád Dominikánov. Predvečer 2. novembra zvonili zvony a slúžili zádušné omše. V našich končinách ide o pietnu spomienku, spojenú s návštevou cintorína, v prípade veriacich aj s bohoslužbami a modlitbami za duše zosnulých, aby sa čo najskôr dostali do neba.
Viac sa dozviete vo videu.