Jasno
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
Ľudia riskujú zdravie kvôli falšovaným liekom z internetu a zahraničia
Zdielať na

Ľudia riskujú zdravie kvôli falšovaným liekom z internetu a zahraničia

SLOVENSKO / Národná protidrogová jednotka odsekla jedno z chápadiel v rámci internetového obchodovania s falšovanými liekmi. Slovenskí pacienti ich okrem webov neraz zháňajú aj za našimi hranicami.

​Ľudia chodia pre lieky na Ukrajinu

Na hraniciach európskej únie každoročne úrady zachytia 30 miliónov falošných liekov. Podľa lekárnikov si pacienti z východu lieky na predpis chodia zabezpečovať na Ukrajinu.

"Tým, že Ukrajina nie je členským štátom Európskej únie, nemáme garanciu. Tie lieky môžu byť samozrejme aj účinné. Akurát to riziko je vždy väčšie oproti nulovému riziku, ktoré má človek v lekárni," hovorí Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory.

Problémom je obsah

Vyzerajú hodnoverne a laik ich od originálu nerozozná. Problémový však môže byť ich obsah. "Vo falšovaných liekoch sa môžu nachádzať napríklad ťažké kovy, omietka, jed na potkany, nemrznúce zmesi, škrob, rozdrvené tehly a rôzne iné látky, ktoré do liekov vôbec nepatria," tvrdí Lucia Balážiková, hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liekov.

Ak má pacient šťastie, falšovaný liek účinkovať nebude a príde iba o peniaze. V horšom prípade hrozia zdravotné následky. Tomuto biznisu sa darí aj vo svete internetu.

​Odhaľujú internetové stránky s predajom

Národná kriminálna agentúra za posledné roky odhalila viaceré internetové stránky s takouto ponukou v slovenskom jazyku. "Anabolické látky používané, či už vo fitness centrách, najnovšie sú to lieky, ktoré sa používajú na chudnutie. To sú tie injekcie, ktoré majú obrovskú spotrebu," dodáva Sukeľ. 

Vďaka práce polície však počty podozrivých webov klesajú. Kým v roku 2016 ich odhalili 11, v roku 2022 už iba jeden. "Takto zistený internetový predaj bol následne zastavený a odstránený z webovej domény. Páchatelia boli trestnoprávne stíhaní a v súčasnosti už aj právoplatne odsúdení," stanovisko vydáva Národná protidrogová jednotka.

Zrušili predaj na Slovensku

Práca polície ale napokon priniesla aj sekundárny efekt. "Ďalšie internetové obchody, ktoré na svojich stránkach ponúkali  rovnaký, alebo obdobný tovar, teda lieky alebo liečivá následne zrušili svoj predaj na území Slovenskej republiky," dodáva Národná protidrogová jednotka.

"Pacientov upozorňujeme, že nákupom z takýchto stránok riskujú svoje zdravie a podporujú kriminálnu činnosť," informuje Balážiková.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy