Nové otázniky okolo pupočníkovej krvi: Poslanci žiadajú prešetrenie ministerstvom zdravotníctva
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Diskusia o využívaní pupočníkovej krvi má ďalšie pokračovanie. Percentuálne výrazne vyššie šance, že pupočníková krv pomôže, má podľa odborníkov v prípade, kedy sa použije nie pre vlastnú potrebu, ale ak sa daruje a pomôže vhodnému príjemcovi v prípade transplantácie.
"Tam použijem paralelu s darovaním krvi, čiže ten novorodenec ešte ani poriadne nie je na svete a už je krásny príklad človiečika, ktorý daruje šancu na život niekomu druhému," takto hovoril známy hematológi docent Martin Mistrík o rozhodnutí mamičiek neodkladať pupočníkovú krv pre seba, ale darovať ju do verejnej banky.
Darovaná krv končila úplne inak
Darovaná krv slovenských bábätiek skončila podľa poslankýň a poslancov, ktorí boli na poslaneckom prieskume, úplne inak, než ich mamičky zamýšľali. "Pupočníková krv zo Slovenska, tá darovaná, odchádza do kliniky v Holandsku, kde je využívaná na experimentálne terapie, ktoré nie sú potvrdené Európskou liekov agentúrou," informovala Gabriela Marcinková (SaS).
Vraj teda nešla na transplantáciu, kedy zákon vývoz umožňuje ani na výskum, ale na experimentálnu liečbu, za ktorú vraj navyše holandská klinika necháva pacientov platiť aj vyše 40-tisíc eur. "Transplantačnej organizácia, ktorá má tieto vývozy na Slovensku strážiť, ich nesmie posunúť do zahraničia pod iným účelom iba v prípade transplantácie. Dokonca tam vidí aj diagnózy, na ktoré odchádzajú," ozrejmila ďalej Marcinková.
"Posúdenie liečby nie je v našej kompetencii. Za toto je zodpovedná klinika," hovorí riaditeľ Národnej transplantačnej organizácie (NTO) Daniel kuba. "Diskutovali sme o tom a budeme to riešiť alebo odídem," dodal.
Krv vraj nebola zaregistrovaná ani vo svetovom registri
"Majú byť k dispozícii všetkým pacientom na svete," hovorí Marcinková. Poslanci poukazujú na učebnicový konflikt záujmov. "Riaditeľ Národnej transplantačnej organizácie nie len sedel na stoličke riaditeľa tejto organizácie, ktorá dávala štemple, ktorá dovoľovala tento vývoz darovanej pupočníkovej krvi, ale on sedel aj v tom samotnom registri pupočníkovej krvi, ktorý od darkýň túto krv zozbieral," vysvetlila Marcinková.
"Nemal som v tom jasno, pretože slovenský register placentárnych a krvotvorných buniek je vlastne len občianske združenie," povedal riaditeľ. Z neho mal však príjem, ktorý nepriznal.
V pondelok 4. 11. nám po otázke na jednu e-mailovú adresu poslali stanovisko aj OZ Slovenský register placenta krvotvorných buniek, ale aj privátna banka, ktorá si u nich uskladnenie krvi pre klientov objednáva. Banka reagovala, že nepôsobia v oblasti verejných registrov.
Slovenský register uvádza vývoz nie len na transplantáciu, ale aj na regeneratívnu medicínu
"Vzhľadom na to, aké dátumy boli napríklad na tých žiadostiach, bolo zrejmé, že žiadosť prišla v deň, kedy bol vydaný súhlas," uviedla Lucia Plaváková (PS).
"Vzor v tkanivového zariadení, ktorému ministerstvo vydalo povolenie na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia, toho času prebieha v súlade s platnou legislatívou. Bližšie informácie bude možné poskytnúť až po skončení a vyhodnotení dozoru," vyjadril sa Andrej Wallner, hovorca MZ SR.
Etická komisia ministerstva zdravotníctva na toto upozorňovala ešte v roku 2008.