Oblačno
Bratislava
René
7.11.2024
Nízke platy učiteľov: Hrozí boj za lepšie podmienky
Zdielať na

Nízke platy učiteľov: Hrozí boj za lepšie podmienky

SLOVENSKO / Školskí odborári nepodpíšu kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa. Ponuku vlády považujú za nedostatočnú a sú pripravení vyjsť do ulíc.

​Platy by mohli byť vyššie

Mladí študenti sa zhodli, že povolanie učiteľa je poslaním a neodrádzajú ich ani nízke platy. Aj keď by mohli byť aj vyššie. "Mohli by byť vyššie s porovnaním s inými platmi vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Zatiaľ ma to napĺňa a baví ma to," hovorí aj učiteľ Radovan Koller. 

Poslali otvorený list

Otázky trápia nielen samotných učiteľov, ale aj školských odborárov. Tí predstaviteľom vlády poslali otvorený list. "Keď chceme, aby slovenské školstvo fungovalo, aby sme mali dobre vzdelaných mladých ľudí, tak potrebujeme mať silnú motiváciu pre tých, ktorí robia výchovu vzdelávania," informuje Pavel Ondek, predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy. 

Ponuka jednorazovej odmeny

"Ja to podporujem, ale keďže som aj členom vlády, nemôžem sa hrať na obojživelníka, v tomto prípade. Ja s nimi veľmi korektne diskutujem o nejakých možnostiach, aj z titulu konsolidácie, ktorú musíme robiť," tvrdí Tomáš Drucker, minister školstva. Ku konsenzu však zatiaľ neprišlo. Zákonodarci učiteľom ponúkli jednorazovú odmenu, a zvýšenie tarifných platov o päť percent pre zamestnancov už od budúceho roka.

Predstavy odborárov však boli odlišné

"Najprv zabezpečiť to, aby životná úroveň zamestnancov stúpala. Nehovorím iba o pedagogických zamestnancoch, ale aj o nepedagogických zamestnancoch," tvrdí Ondek. "Urobím všetko preto, aby sme dôstojnosť povolania ocenili aj ich platmi," hovorí Ducker.

 Štrajková pohotovosť

V opačnom prípade sú učitelia pripravení vyjsť do ulíc. "Pokiaľ nebudeme úspešní v rokovaniach, tak budú protesty. Momentálne robíme aj prieskum medzi zamestnancami školstva," dodáva Ondek.

Pritom učitelia absentujú na celom Slovensku, no zvlášť v hlavnom meste je ich ako šafranu. Dôvodom sú vyššie životné náklady aj napriek regionálnemu príspevku. "Regionálny príspevok je nízky, a v hodnote 145 nedokáže pritiahnuť nových učiteľov a učiteľky v Bratislave. Ak to nepôjde nejakou dohodou, tak je legitímne, aby aj učitelia a učiteľky mali povedzme nejaké nátlakové akcie v podobe štrajku," vysvetľuje Michal Rehúš, analytik, Centrum vzdelávacích analytik.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy