Lov vlka je v rukách legislatívy: Kvóty sú určené, lov zatiaľ nepovolený
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Ministerstvo pôdohospodárstva už určilo novú kvótu lovu vlka dravého na najbližšiu poľovnícku sezónu, lenže loviť sa ďalej nesmie. Bolo by to možné iba v prípade, ak rezort životného prostredia zmení legislatívu, a od tohto kroku Slovensko nie je ďaleko.
Odstrel vlkov na Slovensku
Strieľanie nemá údajne racionálny základ
Aktivista Juraj Lukáč je presvedčený, že návrh na opätovné strieľanie vlkov nemá žiaden racionálny základ. "To je jediný dôvod, že máme tých vlkov 600 a keď odstrelíme 74, tak sa vlastne nič nestane," hovorí Juraj Lukáč, náčelník lesoochrnárskeho zoskupenia VLK.
Môžeme prísť o karpatského vlka
Stať sa môže to, že o typického karpatského vlka môžeme prísť. Podľa vedeckých štúdií je jeho genetická rozmanitosť mimoriadne nízka. "Tá efektívna veľkosť je len 50 kusov, tak tým lovom odsúdime toho karpatského slovenského vlka na zánik, napriek tomu, že tu máme tých 600 kusov," dopĺňa Lukáč.
"Počet jedincov bol stanovený na základe výsledkov monitoringu reprodukčných párov vlka dravého na Slovensku," informuje Veronika Daničová, hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky. Monitoring zisťuje počet vĺčat narodených v danom roku. Po odrátaní prirodzených strát sa získa takzvaný čistý prírastok, ktorý je v tomto roku 297 jedincov. Kvótu tvorí 25 % z nich. Vlci sú však u nás zatiaľ stále celoročne chránení a ich usmrtenie je trestným činom.
Situácia s vlkom dravým
"Loviť vlka dravého bude možné až v prípade, že dôjde k zmene zákona o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov, a vlk dravý bude vyradený zo zoznamu chránených živočíchov," dopĺňa Daničová.
Rezort životného prostredia už prehodnocuje legislatívnu zmenu a plánuje obnoviť lov vlkov tak, ako tomu bolo pred rokom 2021. "Európske inštitúcie chcú preradiť vlka dravého zo zoznamu prísne chránených druhov, a umožniť tak zmysluplný manažment jeho európskych populácií," stanovisko vydáva Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky. K vyhláške, ktorá by opäť umožnila strieľanie vlkov na Slovensku, už ministerstvo spustilo pripomienkové konanie.
Nespokojné reakcie na možnosti odstrelu
"Určite nejakým spôsobom zasiahneme do toho legislatívneho procesu," hovorí Lukáč. Vlk v ekosystéme udržuje rovnováhu, dokáže likvidovať klasický mor ošípaných a reguluje stavy chorých zvierat.
"Dovoliť strieľať vlka je počin s presahom na celé hospodárstvo a aj na celé generácie, ktoré tu budú po nás," stanovisko vydáva Alojz Hlina, poslanec Národnej rady Slovenskej republiky. Schválením vyhlášky by sa tiež znížila spoločenská hodnota vlka dravého, a tiež ďalších chránených živočíchov - napríklad bobra a medveďa.