Oblačno
Bratislava
Svätopluk
12.11.2024
Prinesú kamery na školách bezpečnosť alebo hrozí únik informácií?
Zdielať na

Prinesú kamery na školách bezpečnosť alebo hrozí únik informácií?

SLOVENSKO / Na kamerové systémy v školách vyčlenila vláda takmer 63 miliónov eur. Ministerstvo vnútra sľubuje systém, ktorý bude rozoznávať tváre. Strana Progresívne Slovensko a bezpečnostní analytici v tom vidia ohrozenie bezpečnosti detí v prípade úniku informácií.

"Možno nejaké drobné krádeže a drobné konflikty to objasní ten kamerový systém, len je otázne, či to stojí za tú stratu súkromia," priblížil Filip Hanker, odborník na kybernetickú bezpečnosť a šéfredaktor žive.sk. 

Kamery odstrašujú zlodejov a žiaci si dávajú pozor na svoje správanie

Na jednej z bratislavských škôl používajú kamery už od roku 2008. Riaditeľka ich považuje za prínosné. "Keď sme umiestnili kamerový systém zaznamenali sme, že je to naozaj hrozba pre tých potencionálnych zlodejov, ktorí by chceli vniknúť do školy," opísala Erika Drgoňová, riaditeľka ZŠ Ostredková v Bratislave.

Pochvaľuje si aj zlepšené správanie žiakov, odkedy majú kamery vo vnútorných priestoroch školy. "Deti si dávajú pod kamerovým systémom väčší pozor na svoje správanie. Na to, či kopnú alebo ublížia nejakému spolužiakovi, pretože vedia, že všetko je zaznamenávané na kamere," dodala riaditeľka Drgoňová.

Sú chránení žiaci a majetok 

​Kamerové systémy sú už súčasťou takmer každej základnej školy aj na Gemeri. Predsa sa však nájdu aj také, ktoré ich nemajú, ale v budúcnosti s kamerovým systémom určite počítajú. "Zatiaľ nemáme kamerový systém, ale plánujeme modernizáciu školy a určite budeme mať kamerový systém," priblížila Lucia Tóth, zástupkyňa riaditeľa ZŠ Reformovanej kresťanskej cirkvi s VJM.

Dôvodom, prečo základné školy monitorujú svoje priestory kamerami určite nie je sledovanie pedagógov, či žiakov, práve naopak. "Kvôli bezpečnosti žiakov a majetku," dodala Lucia Tóth.

Nesprávne uložené dáta predstavujú hrozbu 

Chystané kamerové systémy na školách môžu pomôcť objasniť prípady šikany či vandalizmu. Avšak ak sa tieto dáta uložené v databázach dostanú do nesprávnych rúk, časom to môže byť časovaná bomba. "Naozaj v dnešnej ére je možné nasnímať človeka tak, že potom cez umelú inteligenciu a deepfake spravíte jeho dokonalý model, ktorý ani vlastní známi nemusia rozoznať," uviedol Filip Hanker.

Podľa odborníka na bezpečnosť zhromažďovať databázy s osobnostnými charakteristikami a zábermi ľudí nie je v dobe rozmachu umelej inteligencie dobrý nápad, pretože to môže lákať hackerov. "Boli to aj veľkí dodávatelia, boli to aj nadnárodné firmy. Podaril sa prienik dovnútra a malo to veľmi vážne dôsledky pre ich činnosť," ozrejmil Hanker.

Podľa PS sa vláda zahráva s bezpečnosťou detí 

Plošné zavedenie kamier na školách sa nepáči opozičnej strane Progresívne Slovensko. Jej predseda Michal Šimečka hovorí, že sa vláda nerieši reálne problémy bombových hrozieb na školách, ale zahráva sa s bezpečnosťou detí. "Namiesto toho ponúkajú školám, rodičom a deťom takýto Orwellovský dozor a aj hrozbu, že tie dáta môžu uniknúť, že tie biometrické údaje a identitu môže hocijaký priemerne schopný čínsky či ruský hacker ukradnúť," povedal Michal Šimečka, predseda hnutia Progresívne Slovensko. "Kamerové systémy, ktoré sa na celom svete používajú pre ochranu ľudí a bežne sa umiestňujú na školy, sú pre Šimečku, Spišiaka a ďalších expertov neprijateľné," uviedol Matúš Šutaj Eštok, minister vnútra. 

 Podľa analytika ani zďaleka kamerové systémy nepoužíva celý svet. "Ono to robí niekoľko štátov na svete, tak ako centrálnejšie. To sú povedzme neslobodné štáty, ktoré majú na tom nejaký vyšší záujem. To, že sa Slovensko pridá do takéhoto klubu s takýmto nejakým nápadom, je veľmi zvláštne aktuálne," dodal Hanker. 

Železničná spoločnosť chce zavádzať telové kamery pre bezpečnosť. Reportáž si môžete pozrieť tu: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy